حمیدرضا فلاح

حمیدرضا فلاح

حمیدرضا فلاح تفتی

برکات و آفات تعطیلات نوروزی

تعداد بازدیدها: 6,017 مشاهده

بسم الله الرحمن الرحیم

یا مقلّب القلوب و الأبصار یا محوّل الحول و الأحوال یا مدبّر الّیل و النّهار حوّل حالنا إلی احسن الحال.

پیشاپیش فرارسیدن عید ملّی را به همه هموطنان عزیزمان تبریک و تهنیت عرض می کنم از صمیم قلب سالی سرشار از خیر و برکت و انشاالله توأم با ظهور آقا حجه ابن الحسن (عجل الله تعالی فرجه الشرّیف) را برای همه عزیزان آرزو می کنم.

از آنجایی که در تعطیلات نوروزی هستیم و در این ایام معمولاً خانواده ها به مسافرت و دید و بازدید خویشاوندان می روند به نظرم رسید نکاتی را حول این مسئله به خودم و شما دوستان عزیزم متذکر شوم.

مقدمه

هر انسانی در عمر خود می تواند برای آخرت خود اعمال خیر یا شر را ذخیره کند اما بعضی از ایّام قابلیت بیشتری برای کسب اعمال خیر یا شر را دارد. مثلاً ایام ماه مبارک رمضان یا محرّم یا فاطمیه هر فردی می تواند بهترین ذخیره آخرتی را برای خود داشته باشد و یا برعکس مثل ایام خرافی چهارشنبه سوری یا سیزده بدر زمینه گناه و اعمال ناشایست بیشتر می شود از جمله ایامی که قابلیت هر دو زمینه در آن زیاد است ایام تعطیلات نوروزی است که قابلیت مرتکب اعمال ناشایست یا اعمال پسندیده زیاد می شود به همین دلیل در این مقاله  سعی دارم حول این قابلیت ها تذکراتی را عرض کنم و برکات و آفات ایام تعطیلات نوروزی را متذکر شوم.

برکات أیام نوروزی

* صله ارحام

تعطیلان نوروزی فرصت خوبی برای دید و بازدید خویشاوندان و جویا شدن حال و احوال آنهاست و در دین اسلام در صورتی که این دید و بازدید از خویشاوندان رحمی و نزدیک باشد اصطلاحاً به آن «صله ارحام» گویند که در روایات به این مسئله یعنی «صله رحم» تأکید فراوانی شده است و هر کسی که این عمل صالح را انجام دهد برای آن خیر و برکت فروان و برعکس در صورت قطع آن برای انسان نقمت و بدبختی را به همراه دارد.

در جلد شانزدهم کتاب شریف «بحارالانوار» که تر جمه آن با نام «آداب معاشرت» چاپ شده است در جلد اوّل آن بابی با عنوان «صله رحم» دارد که علامه محمّد باقر مجلسی (اعلی الله مقامه) در آن صد و ده حدیث در این موضوع ذکر کرده که عواقب صله رحم یا قطع رحم را ذکر کرده است. از آنجایی که بنده قصد دارم برکات بارز ایام تعطیلات نوروزی که یکی از مهمترین آنها دید و بازدید و صله ارحام باشد را متذکر شوم  و همچنین در نظر دارم  به صورت گذرا به این برکات و آفات اشاره کنم به همین دلیل به صورت تیتر وار و حذف کل حدیث عواقب صله رحم یا قطع آن را به صورت کوتاه آن هم فقط با دیدن حدود سی حدیث از صد و ده حدیث این باب به این مسئله اشاره می کنم.

*فواید صله ارحام

۱٫ به تأخییر انداختن مرگ (افزایش طول عمر) ۲٫ فراوان شدن مال ۳٫ سبب افزایش مودت در خویشاوندان ۴٫ خداوند (عزّ و جلّ) به او ثواب صد شهید دهد ۵٫ به هرگامى (که برای این عمل بردارد) چهل هزار حسنه داده می شود ۶٫ چهل هزار سیئه از او محو شود و بمانند آن درجه او بالا رود ۷٫ گویا صد سال عبادت خدا کرده. ۸٫ از جمله محبوب ترین اعمال نزد خداوند متعال است که بر روی زمین برداشته شده.‏ ۹٫ هزار هزار درجه در بهشت به او دهند ۱۰٫ در بهشت درجه‏ اى باشد که نرسد بدان جز امام عادل، یا صاحب رحمى که بدانها صله کند ۱۱٫ ابوذر گوید :از جمله سفارشات پیامبر (صلّی الله علیه و آله) به من این بود که صله رحم کنم گر چه پشت کنند به من (ارحام)‏ ۱۲٫ صله رحم خانه ‏ها را آباد سازد، و عمرها را بیفزاید، و گر چه مردم خوبى نباشند[۱] ۱۳٫ صله رحم حساب را آسان کند و مُردنِ بد را براندازد.

*عواقب قطع رحم

۱٫ سه دسته به بهشت نروند: دائم الخمر، و عقیده‏ مند به سحر و قاطع رحم‏ ۲٫ چهار چیز زودتر کیفر دارند: (چهارم) مردی که با خویشانش پیوست دارد و آنها قطع کنند با او ۳٫ قطع رحم سبب فقر است‏ ۴٫ رسول خدا (صلّی الله علیه و آله) فرمودند: چون به آسمانم بردند رحمى دیدم آویزان به عرش که از رحمش (خویشاوندان رحمی) به پروردگارش شکایت داشت به او گفتم: میان تو و او در چه پدرى برخورد شود؟ گفت: در پدر چهلم‏ ۵٫ چون قطع ارحام شود اموال بدست اشرار افتد ۶٫ از جمله گناهانى که زود نابود کند (انسان را) قطع رحم است ۷٫ قطع رحم و قسم دروغ خانمانها را بى‏ امل وانهند، و رحمها را گران نمایند و آن مایه قطع نسل شود ۸٫ پیامبر (صلّی الله علیه و آله) فرمودند: جبرئیلم خبر داد که بوى بهشت از مسافت هزار سال یافت شود، عاق آن را درنیابد، و نه قطع‏ کننده رحم، و نه پیر زناکار ۹٫ …. چون ارحام از هم ببرند، آنجا است که خدا لعنتشان کند پس ناشنوا شوند و نابینا.

* ادخال سرور

از جمله برکاتی که می توان در این ایام ذکر کرد «ادخال سرور» در دل و قلب مؤمنین است و با بازدید از آنها اگر مشکلی یا گره ای در زندگی دوستان و آشنایان هست را گشود.

ایجاد شادی در دل مؤمنین نیز از  مستحبات مهمی است تا جایی که در کتاب شریف کافی ـ که از جمله کتب اربعه است ـ مرحوم شیخ کلینی (اعلی الله مقامه) بابی به آن اختصاص داده است اما از آنجایی که در ابتدا مقاله گفتیم قصد ما بر طولانی کردن کلام نیست تنها حدیث و داستانی در این موضوع ذکر می کنیم.

از حضرت سیّد الشهداء (علیه السّلام) روایت شده که فرمودند: این سخن از پیامبر خدا (صلّی الله علیه و آله) نزد من صحیح است که فرمودند: بعد از نماز بهترین اعمال نزد خدا این است که انسان بدون معصیت[۲] در قلب مؤمن ادخال سرور نماید.

من یک روز غلامى را دیدم با سگى غذا می خورد، به وى گفتم: چرا این عمل را انجام می دهى؟ گفت: یا بن رسول اللَّه! من مغموم[۳] می باشم می خواهم این سگ را مسرور کنم شاید من هم مسرور گردم، غم و اندوه من این است که مالک من شخصى است یهودى و من نظر دارم از وى مفارقت نمایم.

امام حسین (علیه السّلام) مبلغ دویست اشرفى نزد مالک آن غلام برد. یهودى گفت:

این غلام من فداى قدم تو باد و این باغ و بستان را نیز به آن غلام بخشیدم، و این‏ مبلغ پول را هم که دادى به شما تقدیم نمودم.

امام حسین (علیه السّلام) فرمودند: من نیز این پول را به تو بخشیدم.

یهودى گفت: من هم قبول کردم و این پول را به آن غلام بخشیدم، امام حسین (علیه السّلام) فرمودند: من نیز آن غلام را آزاد نمودم و این پول و باغ را به او بخشیدم.

زن آن یهودى گفت: من السّاعه اسلام اختیار نمودم و مهریه‏ ام را به شوهرم بخشیدم، شوهرش گفت: من نیز مسلمان شدم و این خانه‏ ام را بزنم بخشیدم!![۴]

ادخال سرور یک حیوان نتیجه اش آزاد شدن یک غلام و مسلمان شدن دو یهودی بود به نظر شما ادخال سرور یک مؤمن چه نتیجه ای دارد؟

در برکات این ایام موضوعات بیشتری وجود دارد که بیشتر از این کلام رو طولانی نمی کنیم و به بحث آفات این ایام می پردازیم.

آفات تعطیلات نوروزی

به گفته معصومین در مجلسی که منعقد شود امّا ذکری از ما در آن نباشید در آخرت تبدیل به  مجلس ندامت و پشیمانی می شود.

در مجالسی که ما در کنار اقوام جمع می شویم گناهانی از جمله غیبت، تهمت، استهزاء، و … ازجمله آنهاست. اینگونه گناهان در کتب روایی ما باب های جداگانه ای برای توضیح و نقل احادیث مربوط به نکوهش آنها اختصاص داده شده که می توانید به کتب حدیثیِ ارشاد، کافی، بحارالانوار و … رجوع کنید امّا در اینجا به نقل چند حدیثی اکتفا می کنیم.

*غیبت

غیبت و بازی با آبروی مؤمن از جمله گناهان کبیره ای است که وعده عذاب به آن داده شده و در کتب روایی باب های جداگانه ای برای نکوهش این عمل ناپسند اختصاص داده شده است و از جمله گناهانی است که خداوند متعال در قرآن کریم به قبیح بودن این عمل تصریح کرده است.

خداوند متعال در قرآن کریم می فرمایند:

یَأَیهَُّا الَّذِینَ ءَامَنُواْ اجْتَنِبُواْ کَثِیرًا مِّنَ الظَّنّ‏ِ إِنَّ بَعْضَ الظَّنّ‏ِ إِثْمٌ  وَ لَا تجََسَّسُواْ وَ لَا یَغْتَب بَّعْضُکُم بَعْضًا  أَ یحُِبُّ أَحَدُکُمْ أَن یَأْکُلَ لَحْمَ أَخِیهِ مَیْتًا فَکَرِهْتُمُوهُ  وَ اتَّقُواْ اللَّهَ  إِنَّ اللَّهَ تَوَّابٌ رَّحِیم.

اى کسانى که ایمان آورده‏ اید! از بسیارى از گمانها بپرهیزید، چرا که بعضى از گمانها گناه است و هرگز (در کار دیگران) تجسّس نکنید و هیچ یک از شما دیگرى را غیبت نکند، آیا کسى از شما دوست دارد که گوشت برادر مرده خود را بخورد؟! (به یقین) همه شما از این امر کراهت دارید تقواى الهى پیشه کنید که خداوند توبه‏ پذیر و مهربان است.[۵]

و از شهید ثانى نقل کرده که تعریف کامل غیبت این است که آگاه کردن بر چیزی است که بدش آید و گرچه به اشاره و حکایت باشد و بنا بر قول مشهور آمده قول پیغمبر (صلّی الله علیمه و آله) فرمودند: غیبت می دانید چیست؟ گفتند: خدا و رسولش داناترند، فرمود: نام بردن تو از برادرت بدان چه بدش آید گفته شد: گرچه در او باشد آنچه من گویم؟ فرمود: اگر باشد او را غیبت کردى و اگر نه به او بهتان زدى.

از جابر و ابى سعید خدرى از قول پیغمبر (صلّی الله علیمه و آله) که بپرهیزید از غیبت که غیبت بدتر است از زنا زیرا بسا زنا کند و توبه کند و خدا از او بپذیرد، و خدا از غیبت کن نگذرد تا غیبت شده از او بگذرد.[۶]

*تهمت

خداوند متعال در قرآن کریم در سوره مبارکه نور طی سه آیه گناه تهمت را به انسان ها متذکر می شود(این گناه آنقدر سنگین است که خداوند متعال سه آیه را در یک سوره به آن اختصاص داده است):

۱٫ وَ الَّذینَ یَرْمُونَ الْمُحْصَناتِ ثُمَّ لَمْ یَأْتُوا بِأَرْبَعَهِ شُهَداءَ فَاجْلِدُوهُمْ ثَمانینَ جَلْدَهً وَ لا تَقْبَلُوا لَهُمْ شَهادَهً أَبَداً وَ أُولئِکَ هُمُ الْفاسِقُون.

و کسانى که آنان پاکدامن را متّهم مى‏ کنند، سپس چهار شاهد (بر مدّعاى خود) نمى‏ آورند، آنها را هشتاد تازیانه بزنید و شهادتشان را هرگز نپذیرید و آنها همان فاسقانند.[۷]

۲٫ وَ الَّذینَ یَرْمُونَ أَزْواجَهُمْ وَ لَمْ یَکُنْ لَهُمْ شُهَداءُ إِلاَّ أَنْفُسُهُمْ فَشَهادَهُ أَحَدِهِمْ أَرْبَعُ شَهاداتٍ بِاللَّهِ إِنَّهُ لَمِنَ الصَّادِقین.

و کسانى که همسران خود را (به عمل منافى عفّت) متّهم مى‏ کنند، و گواهانى جز خودشان ندارند، هر یک از آنها باید چهار مرتبه به نام خدا شهادت دهد که از راستگویان است.[۸]

۳٫ إِنَّ الَّذینَ یَرْمُونَ الْمُحْصَناتِ الْغافِلاتِ الْمُؤْمِناتِ لُعِنُوا فِی الدُّنْیا وَ الْآخِرَهِ وَ لَهُمْ عَذابٌ عَظیمٌ.

کسانى که زنان پاکدامن و بى‏ خبر (از هر گونه آلودگى) و مؤمن را متهم مى‏ سازند، در دنیا و آخرت از رحمت الهى بدورند و عذاب بزرگى براى آنهاست.[۹]

روایات:

از پیامبر (صلّى اللَّه علیه و آله و سلم) سؤال شد: چه چیز از آسمان سنگین‏ تر است؟

فرمودند: تهمت زدن به بى‏گناه از آسمان سنگین‏تراست.[۱۰]

ابن ابى یعفور گوید: امام صادق (علیه السّلام) فرمود: هر که بر مرد یا زنى مؤمن به آنچه که در آنها نیست افترا بندد خداوند او را در روز رستاخیز در «طینت خبال» برانگیزاند تا از سخنى که گفته به در آید. عرض کردم: «طینت خبال» چیست؟ فرمود:

آب چرکینى که از فرج زنان بدکاره بیرون آید.[۱۱]

*استهزاء

از جمله گناهانی می باشد که در چند جای قرآن خداوند متعال متذکر این گناه شده است.

به دو مورد آن در قرآن و یک مورد در روایات اشاره می کنیم:

الَّذِینَ یَلْمِزُونَ الْمُطَّوِّعِینَ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ فىِ الصَّدَقَاتِ وَ الَّذِینَ لَا یجَِدُونَ إِلَّا جُهْدَهُمْ فَیَسْخَرُونَ مِنهُْمْ  سَخِرَ اللَّهُ مِنهُْمْ وَ لهَُمْ عَذَابٌ أَلِیم.

آنهایى که از مؤمنان اطاعت کار، در صدقاتشان عیبجویى مى‏ کنند، و کسانى را که (براى انفاق در راه خدا) جز به مقدار (ناچیز) توانایى خود دسترسى ندارند، مسخره مى‏ نمایند، خدا آنها را مسخره مى‏ کند (و کیفر استهزاکنندگان را به آنها مى‏ دهد) و براى آنها عذاب دردناکى است.[۱۲]

یَأَیهَُّا الَّذِینَ ءَامَنُواْ لَا یَسْخَرْ قَوْمٌ مِّن قَوْمٍ عَسىَ أَن یَکُونُواْ خَیرًْا مِّنهُْمْ وَ لَا نِسَاءٌ مِّن نِّسَاءٍ عَسىَ أَن یَکُنَّ خَیرًْا مِّنهُْنَّ  وَ لَا تَلْمِزُواْ أَنفُسَکمُ‏ْ وَ لَا تَنَابَزُواْ بِالْأَلْقَابِ  بِئْسَ الاِسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْایمَانِ  وَ مَن لَّمْ یَتُبْ فَأُوْلَئکَ هُمُ الظَّالِمُون.

اى کسانى که ایمان آورده‏ اید! نباید گروهى از مردان شما گروه دیگر را مسخره کنند، شاید آنها از اینها بهتر باشند و نه زنانى زنان دیگر را، شاید آنان بهتر از اینان باشند و یکدیگر را مورد طعن و عیبجویى قرار ندهید و با القاب زشت و ناپسند یکدیگر را یاد نکنید، بسیار بد است که بر کسى پس از ایمان نام کفرآمیز بگذارید و آنها که توبه نکنند، ظالم و ستمگرند.[۱۳]

طبق آیه اخیر  که در آن تصریح شده قومی، قوم دیگری را مسخره نکند و حال آنکه گاهی در همنشینی هایمان به گفتن لطیفه و جوک هایی می پردازیم که سبب مسخره شدن قوم و گروهی می شود!

اما روایت:

وقتى که آیه «فَاصْدَعْ بِما تُؤْمَرُ وَ أَعْرِضْ عَنِ الْمُشْرِکِینَ  إِنَّا کَفَیْناکَ الْمُسْتَهْزِئِینَ»[۱۴]  نازل شد، استهزاکنندگان پنج نفر بودند. پیامبر اکرم (صلّى اللَّه علیه و آله) به اصحابش خبر داد که خداوند شرّ آنها را کم خواهد کرد.

رسول خدا (صلّى اللَّه علیه و آله) به خانه کعبه آمد، مردم طواف مى‏ کردند و جبرئیل در طرف راست پیامبر قرار داشت. وقتى اسود بن مطلب عبور کرد، جبرئیل ورق سبزى را به صورت او انداخت، خداوند چشمش را کور کرد و اولادش را در ماتم او نشاند.

بعد اسود بن عبد یغوث گذشت، جبرئیل به شکم او اشاره کرد و او آنقدر آب خورد تا شکمش ورم کرد و مُرد.

ولید بن مغیره را دید جبرئیل به زخمى که در پایین پاى او بود، اشاره کرد آن زخم بزرگ شد و او را کشت.

عاص بن وائل آمد باز جبرئیل به باطن قدم او اشاره نمود و او سوار الاغش شد و به طرف طائف رفت، دردى او را گرفت و کشت. و حارث را دید، به او اشاره کرد جراحتى پیدا کرد و مُرد.[۱۵]

* اما تذکری به رسانه ها:

صدا و سیما ما باید مراقب باشد که شاد کردن مردم به هر وسیله ای را در برنامه خود قرار ندهد. گاهاً دیده می شود در بعضی از برنامه های رادیویی یا تلویزیونی برای شاد کردن مردم از موسیقی هایی که آلوده به گناه است یا اجرای برنامه هایی که در آن ترویج لودگی و امور بیهوده می شود مردم را سرگرم می کنند و از صدا و سیما انتظار می رود مخصوصاً در این ایام مراقب اینگونه امور بیهوده باشد.

* اما کلام آخر در آفات ایام نوروزی:

از جمله مراسمی که بدعت گذاری شده مراسم خرافی سیزده بدر است.

البته رفتن به مکانهایی جهت تفریح در این روز فی نفسه اشکالی ندارد اما اینکه بگوییم این روز ریشه ای دینی یا ملّی دارد و ترویج آن در رسانه ها با عنوان «سیزده بدر» امر پسندیده ای نیست و در تحقیقی که حضرت آیت الله مکارم شیرازی (دامت ظله) انجام داده اند به این نتیجه رسیده اند که این روز نه تنها ریشه ملی ندارد بلکه به بت پرستان بر می گردد.

می توانید تحقیق ایشان را در پُستی که سال گذشته در این مورد درج کردم مطالعه کنید. برای دیدن پست کلیک کنید.

انشاالله این مقاله ناچیز مورد رضایت آقا امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) قرار بگیرد، امام غریبی که حیّ و حاضر است و در ایام شادی کمتر به یاد او هستیم حال آنکه او ناظر بر اعمال ماست و باشد ذخیره ای برای قبر و قیامت این بنده حقیر باشد. انشاالله

حمیدرضا فلاح تفتی

۹۱٫۱٫۲


[۱]. از این حدیث فهمیده می شود صله رحم و قطع رحم برای هر قوم و ملتی این برکات و آفات را دارد.

[۲]. همانطور که حضرت اشاره دارند ادخال سرور به هر وسیله ای حتی با انجام اعمال ناپسند مثل  لودگی یا گفتن جک ها و لطیفه های ناپسند یا لطیف هایی که سبب تمسخر قومی می شود و از این قبیل موارد کار ناپسندی است و در بعضی موارد سبب معصیت می باشد و این موارد جزء ادخال سرور نمی باشد و این امری غلط است که بخواهیم به هر وسیله ای سبب سرور و شادی شویم حتی با کارهای ناپسند.

[۳]. اندوهگین، غمگین.

[۴]. زندگانى حضرت امام حسن مجتبى علیه السلام (محمّد جواد نجفی)، ص۲۰۶٫

[۵]. حجرات، ۱۲٫

[۶]. آداب معاشرت (ترجمه جلد شانزدهم بحار الانوار)، ج‏۲، ص۱۳۸٫

[۷]. نور،۴٫

[۸]. نور،۶٫

[۹].نور،۲۳٫

[۱۰]. ارشاد القلوب (ترجمه على سلگى نهاوندى‏)، ج‏۱، ص۴۹۶٫

[۱۱]. ثواب الاعمال (ترجمه صادق حسن زاده‏)، ص۵۵۳٫

[۱۲]. توبه، ۷۹٫

[۱۳]. حجرات،۱۱٫

[۱۴]. حجر، ۹۴٫ ترجمه «آنچه را مأموریت دارى، آشکارا بیان کن! و از مشرکان روى گردان (و به آنها اعتنا نکن)».

[۱۵]. بحار،  ج۱۸، ص۲۴۰، حدیث ۸۷ به نقل از جلوه‏هاى اعجاز معصومین (علیهم السلام)، ص۴۵٫

حمیدرضا
موضوعات: اجتماعی
مطالب مرتبط
 • آماده سازی بسته های حمایتی برای کمک به نیازمندان

  آماده سازی بسته های حمایتی برای کمک به نیازمندان

  امام موسی کاظم علیه السّلام فرمود: فِطْرُکَ أَخَاکَ اَلصَّائِمَ أَفْضَلُ مِنْ صِیَامِکَ؛ افطاری دادن به برادر روزه دار از روزه ات بافضیلت تر است. (الکافی؛ ج۴، ص۶۸) * در آستانه فرا رسیدن ماه مبارک رمضان با توجه به شرایط بحرانی موجود و تعطیلی کسب و کارها، به سفره افطار نیازمندان کمک کنیم. * تهیه اقلام ضروری خوراکی برای نیازمندان از قبیل: برنج، روغن، رُب، ماکارونی و… * هر بسته افطاری با ۲۵۰ هزار تومان تهیه می شود. * کمک های نقدی و غیر نقدی خود را حداکثر تا اول ماه مبارک رمضان برای ما ارسال فرمایید. شماره کارت: ۳۴۷۴ – ۴۸۰۲ – ۹۹۱۷ – ۶۰۳۷ بانک ملی به نام حمیدرضا  فلاح تفتی * گزارش تصویری از تهیه اقلام خریداری شده را از طریق صفحه اجتماعی ما در اینستاگرام دنبال کنید. نوشته های مرتبط: معنای به پیشواز ماه رمضان رفتن چیست؟ جایزه

  … ادامه مطلب …

 • مشاوره و مشورت از دیدگاه اسلام

  مشاوره و مشورت از دیدگاه اسلام

  بسم الله الرحمن الرحیم معنای مشورت واژه ‌های «مشاوره» و «مشورت» از ماده «شور» به معناى استخراج رأى و نظر صحیح است.[۱] به این بیان ‌که انسان در مواقعى که خود درباره کارى به رأى و نظر صحیح نرسیده، به دیگرى مراجعه کند و از او نظر صحیح را بخواهد. و کلمه «شورا» به معناى آن پیشنهاد و کاری است که در باره ‌‌‏اش مشاوره می‌ شود.[۲] مشورت در قرآن «مشاوره» در اسلام جایگاه ویژه ‌ای دارد. قرآن کریم در آیاتی به این اهمیت می‌ پردازد. آنجا که می ‌فرماید: «وَ الَّذینَ اسْتَجابُوا لِرَبِّهِمْ وَ أَقامُوا الصَّلاهَ وَ أَمْرُهُمْ شُورى‏ بَیْنَهُمْ…»[۳]؛ «و آنان که دعوت پروردگارشان را پاسخ مى ‌‏گویند و نماز مى ‌‏گزارند و کارشان بر پایه مشورت با یکدیگر است…». با توجه به معنای مشاوره، معناى این آیه چنین مى ‏شود؛ مؤمنان کسانی هستند که برای هر کارى

  … ادامه مطلب …

 • نتیجه بدخلقی با خانواده

  نتیجه بدخلقی با خانواده

  سَعد ابن مَعاذ که یکی از اصحاب محترم پیامبر (صلّی الله علیه و آله) بود از دنیا رفت. رسول اکرم شخصاً از جنازه ی او تجلیل کرد، چند بار جنازه را به دوش خود حمل فرمود. خود حضرت در قبر رفت و جسد او را در قبر گذاشت و به دست خود لحد چید و دفن کرد. مادر سعد که این همه عنایت از پیغمبر (صلّی الله علیه و آله) درباره ی فرزند خود دید، گفت: یَا سَعْدُ هَنِیئاً لَکَ‏ الْجَنَّهُ؛ ای سعد! بهشت بر تو گوارا باد. فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلّی الله علیه و آله: «یَا أُمَّ سَعْدٍ مَهْ لَا تَجْزِمِی عَلَى رَبِّکِ فَإِنَّ سَعْداً قَدْ أَصَابَتْهُ ضَمَّهٌ»؛ پیامبر فرمود: «ای مادر سعد! آرام باش و در کار خدا به طور جزم سخن مگو! پسرت اینک در فشار و زحمت است». وقتی از آن حضرت علت را پرسیدند، فرمود:

  … ادامه مطلب …

 • عاقبت شوم یک نگاه به خانه همسایه

  عاقبت شوم یک نگاه به خانه همسایه

  یکی از وزرای دربار معتصم عباسی کاخی رفیع و بلند داشت که ایام تابستان را در آنجا می گذرانید، او گاهی به کنار پنجره می آمد و آزادانه نگاه به اطراف و خانه همسایه می کرد. اتفاقاً روزی کنار پنجره ای که مشرف به خانه مرد تاجری بود بی مهابا نگاه می کرد که ناگهان چشم او به دختری زیبایی افتاد و با یک نگاه دل از دست بداد و پایبند و اسیر عشق او گردید. از همان روز در جستجوی نام و نشان دخترک افتاد، معلوم شد که او دختر تاجری است. به عنوان خواستگاری به نزد او فرستاد. تاجر با این بهانه که ما را شایستگی این مقام نیست تا با وزیر وصلت کنیم عذر خواست و پیشنهاد او را قبول نکرد، اما وزیر چنان در آتش عشق می سوخت که برای رسیدن به وصال دختر از هیچ

  … ادامه مطلب …

 • رفتار شهید عباس بابایی با فردی که مشروب خورده بود

  رفتار شهید عباس بابایی با فردی که مشروب خورده بود

  یکی از پرسنل که نخواست نامش فاش شود گفت: از زمانی که به یاد دارم، همیشه شخصی مغرور و بی بندوبار بودم. از ابتدای ورودم به خدمت نیروی هوایی، سرپیچی کردن از دستورات، بخشی از وجودم شده بود. به طوری که پس از بیست سال خدمت، تنها یک بار ترفیع گرفته بودم و خلاصه به هیچ صراطی مستقیم نبودم. زمانی که شهید بابایی فرمانده پایگاه هوایی اصفهان بودند، یک روز بعد از ظهر، مست و لایعقل، تلوتلو خوران به طرف منزل می رفتم. به تقاطع یکی از خیابان های نزدیک خانه های سازمانی رسیده بودم. چشمم به دو نفر افتاد که به سوی من می آمدند. ابتدا اهمیتی ندادم. جلوتر که آمدند، متوجه شدم که سرهنگ بابایی و محافظ ایشان است. لحظه ای با خود فکر کردم، اگر او متوجه شود که من مشروب خورده ام شاید برایم گران تمام

  … ادامه مطلب …

 • مردی از تبار کربلای ۵

  مردی از تبار کربلای ۵

  به مناسبت سالروز شهادت شهید مدافع حرم محمودرضا بیضایی سه سال پس از پیروزی انقلاب در هجدهم آذرماه به دنیا آمد. همان سالی که موشک های عراقی شهرهای ایران را به آتش بسته بود و همان سالی که گروهک منافقین و فرقان، چهره های درخشانی همچون آیت‌ الله بهشتی و محمدعلی رجایی و باهنر را از مردم ما گرفته بودند؛ سال ۱۳۶۰ نامش را محمودرضا گذاشتند. در دامان گرم پدر و مادری مذهبی و مهربان بزرگ شد. از ده سالگی رو به ورزش کاراته آورده بود و علاقه و پشتکارش او را به مدال آوری نیز رسانده بود. به فوتبال علاقه مند بود و پیگیری مسابقات بسکتبال از سرگرمی های او به شمار می آمد. تبریز، ولادتگاه محمودرضا، محل تحصیلات او تا دبیرستان بود. در همان دوران تحصیل با حضور در جمع بسیجیان با فرهنگ مقاومت و ایثار و شهادت

  … ادامه مطلب …

 • ۱۷ نظر برای این مطلب
 • میر علی
  فروردین 2ام, 1391 در 11:53 ب.ظ

  سلام
  مطالبتون رو خوندم، پر از مفاهیم و مضامین زیبای انسانی و عرفانی و … است.
  به امید ظهور آقا
  خداقوت؛ یا علی
  ــــــــــــــــ
  فلاح: جهت مبارزه با ترویج توهین کفار به امام دهم علیه السلام، آدرس هایی که جهت اطلاع بنده درباره این موضوع داده بودید حذف گردید.
  با تشکر از شما

   [پاسخ]

   جناب ما
   فروردین 3ام, 1391 در 4:08 ق.ظ

   درود!
   جناب ما چندی است به فضای سایبر نزول اجلال فرموده ایم. مایلیم از نظر جناب فلاح دامه یکسری مسائله در خصوص بیانات گوهربار خویش آگاه باشیم. لازم به ذکر است جناب ما در انتظار حضرت مسافریم و تا آن زمان دلبسته به “آقا”ی خراسانی خویشیم.

    [پاسخ]

    جناب ما
    فروردین 3ام, 1391 در 6:39 ق.ظ

    جهت تصحیح نشانی وبگاه
    http://jenabema.blogfa.com

     [پاسخ]

     حریم یاس
     فروردین 3ام, 1391 در 1:39 ب.ظ

     دوست عزیز سلام
     مطلب شما در ستون به روایت لینک پایگاه فرهنگی و اطلاع رسانی حریم یاس منتشر شد. موفق باشید…

      [پاسخ]

      عزیزی
      فروردین 4ام, 1391 در 12:45 ب.ظ

      سلام و سال نو بر شما خجسته باد.
      با کسب اجازه از حضرتعالی، این مطلب شما در قسمت دیدگاه پایگاه خبری ـ تحلیلی شیوا درج گردید. ما را از نقطه نظرات خویش محروم نگردانید.

       [پاسخ]

       مهدی امیری هراتی
       فروردین 4ام, 1391 در 6:16 ب.ظ

       سرخوش از آنیم که حج می رویم
       غافل از آنیم که کج می رویم

       زیبا بود…

        [پاسخ]

        طیبه
        فروردین 5ام, 1391 در 9:35 ب.ظ

        سلام سال نو مبارک وبلاگتون عالیه ! آپ جدیدتون رو مربوط به نوروز خوندم خیلی مفید بود ب اجازتون لینکتون می کنم !

         [پاسخ]

         ساندیس خور نظام
         فروردین 6ام, 1391 در 5:52 ب.ظ

         سلام به روزم

         سید مجتبی خامنه ای سید احمد خمینیی دیگر …

          [پاسخ]

          جناب ما
          فروردین 7ام, 1391 در 6:45 ب.ظ

          با سلام
          به استحضار مبارک میرساند جناب ما همچنان رجاءً در انتظار نظر جناب عالی در بارگاه سایبری خویشیم.
          به روز فرموده ایم و به مطالب شما نیز اشاره ای داده ایم.

           [پاسخ]

           تصویردل
           فروردین 7ام, 1391 در 9:48 ب.ظ

           سلام
           با عرض پوزش ، اگر ممکن بود لینک منو بهtdel.ir
           تغییر دهید
           ممنون

            [پاسخ]

            یزدما
            فروردین 8ام, 1391 در 5:26 ب.ظ

            سلام.آقای فلاح تا حالا توفیق نبوده شما را از نزدیک توی تفت ببینیم.
            فقط بعضی از مقالات شما را دوستان ما کار کرده اند.این یادداشت شما هم در سایت یزدما منتشر گردید.
            خواهشمند است در صورت امکان با ما همکاری ویادداشت های خود را برای ما میل نمایید.

             [پاسخ]

             احسان بی آزار » Blog Archive » برکات و آفات تعطیلات نوروزی
             فروردین 9ام, 1391 در 12:28 ب.ظ

             […] آباد سازد، و عمرها را بیفزاید، و گر چه مردم خوبى نباشند[۱] ۱۳٫ صله رحم حساب را آسان کند و مُردنِ بد را […]

              خبرگزاري شرق استان اصفهان
              فروردین 15ام, 1391 در 7:11 ب.ظ

              باسلام و عرض خسته نباشید
              مطلب زیبا و خواندنی شما درج شد.
              باتشکر
              http://www.isfahaneast.com/newsF-758.html

               [پاسخ]

               ناشناس
               فروردین 21ام, 1391 در 10:52 ق.ظ

               باسلام وبا آرزوی توفیقات الهی انشاالله روزی برسد که تمام خرافات از جامعه اسلامی برچیده شود وفرهنگ وسیره اءمه معصومین رواج یابد از مقاله دلنشین لذت بردم

                [پاسخ]

                فرید همراه
                فروردین 25ام, 1391 در 6:56 ب.ظ

                قران هیچ وقت جزوی از سفره هفت سین نبوده و نخواهد بود. لطفا عکس را عوض کنید.
                ـــــــــــــــــــــــــــــــ
                پاسخ: بله درسته قرآن سین ندارد که در هفت سین قرار بگیرد اما ایرانیان همگی برای اینکه به این کتاب آسمانی تبرک جویند در سفره ی هفت سینشون قرار میدهند البته فقط قرآن نیست بلکه مثلا شمع رو هم قرار می دهند.
                البته این نکته رو بدونید که سفره هفت سین هیچگونه ریشه دینی نه در قرآن و نه در روایات ندارد.

                 [پاسخ]

                 محمدرضا
                 مهر 25ام, 1391 در 3:22 ب.ظ

                 امام جواد علیه السلام: افزونی نعمت از جانب خداوند بریده نشود تا شکرگزاری از سوی بندگان بریده شود.

                 یا أباجعفر یا محمد بن علی أیها التقی الجواد یابن رسول الله یا حجه الله على خلقه یا سیدنا ومولانا إنا توجهنا واستشفعنا وتوسلنا بک الى الله وقدمناک بین یدی حاجاتنا یا وجیها عند الله إشفع لنا عندالله
                 سلام بزرگوارباپست جوادالائمه(ع)وجهادفرهنگی بروزم ومنتظرحضورپاکتان
                 التماس دعا
                 یاامام رضاع

                  [پاسخ]

                  hossein azari
                  اسفند 27ام, 1392 در 11:35 ق.ظ

                  با سلام و خسته نباشید خدمت شما برادر ارجمند
                  از مطالب تان بهره مند شدیم
                  اجرتان با خدا

                   [پاسخ]

                  • نظر بدهيد
                  • نام:
                   ایمیل:
                   وبسایت:

                   استفاده از مطالب وبگاه ما با ذکر منبع بلامانع می باشد
                   Copyright © 2014 - 2015 Hr-Fallah.ir
                   Designer : Mohammad Rafiei