حمیدرضا فلاح

حمیدرضا فلاح

حمیدرضا فلاح تفتی

نظر مراجع تقلید حول حدیث رفع القلم

تعداد بازدیدها: 2,685 مشاهده

مراجع عظام تقلید

سؤال:

در قرن های اخیر چنین مرسوم بوده است که عامه شیعیان در روز نهم ربیع ـ با توجه به نسبتی که به این روز می دهند ـ توجهی خاص به این روز داشته و مجالسی را در آن تشکیل می داده اند. از صحت و سقم این انتساب که بگذریم آن چه موجب نگرانی است انجام اعمال و گفتار خلاف شرعی است که در بعضی از این مجالس صورت می گیرد و از ساحت فرد مسلمان و شیعه ی اهل بیت (علیهم السّلام) به دور است. و آن چه بر این نگرانی می افزاید وجهه ی شرعی دادن بعضی افراد به این اعمال خلاف شرع است که با بهانه ی «رفع القلم» و… انجام می گیرد. متأسفانه در سالهای اخیر و با امکانات جدیدی هم که به وجود آمده، امکان ضبط تصاویر یا صوت این مجالس برای شرکت کنندگان در آن به سهولت وجود دارد که در بعضی موارد این فیلم ها و صوت ها به کشورهای مجاورمان که شیعیان و اهل تسنن در کنار یکدیگر زندگی می کنند نفوذ یافته و باعث ایجاد فتنه و ریختن خون پاک شیعیان آن منطقه گردیده است. با توجه به نکاتی که گفته شد خواهشمند است نظر شریف معظم له را نسبت به این سؤالات بیان فرمائید.

۱٫ حکم برپایی این گونه مجالس با صورتی که گفته شد چیست؟

۲٫ شرکت در این مجالس چه حکمی دارد؟

۳٫ نظر حضرت عالی درباره «رفع القلم» که مجوز انجام بعضی گناهان و مناهی در این ایام می شود چیست؟

۴٫ توصیه ای را به این افراد بیان فرمائید.

پاسخ ها:

رهبر معظم انقلاب، آیت الله العظمی خامنه ای

سلام علیکم و رحمه الله و برکاته

بسمه تعالى

هرگونه گفتار یا کردار و رفتارى که در زمان حاضر سوژه و بهانه به دست دشمن بدهد و یا موجب اختلاف و تفرقه بین مسلمین شود شرعاً حرام اکید است.

موفق و مؤید باشید.

—– Original Message —–

From: fatwa@leader.ir

To: mahdi.noor@gmail.com

Sent: Sunday, April 08, 2007 9:39 PM

Subject: Istifta

آیت الله العظمی نوری همدانی

بسمه تعالی

سلام علیکم

ج: چیزی به عنوان رفع قلم در روز به خصوصی نداریم و مسلمانان باید از تفرقه بپرهیزند و از هر چیزی که موجب وهن مذهب می باشد جداً اجتناب نمایند.

حسین نوری همدانی

—– Original Message —–

From: “|Office of A.Noori hamedani|” <estefta@noorihamedani.com>

To: mahdi.noor@gmail.com

Sent: Sep 9, 2007 10:26 PM

Subject: |Javab Estefta |

آیت الله العظمی مکارم شیرازی

استفتاء آیت الله مکارم شیرازی

اولاً: روایتی با عنوان رفع قلم در آن ایام مخصوص در منابع معتبر نداریم.

و ثانیاً: بر فرض چنین چیزی باشد که نیست مخالف کتاب و سنت است و چنین روایتی قابل پذیرفتن نیست و حرام و گناه در هیچ زمانی مجاز نیست هم چنین سخنان رکیک و کارهای زشت دیگر.

 و ثالثاً: تولّی و تبرّی راه های صحیحی دارد نه این را ههای خلاف.

همیشه موفق باشید

۸۵/۵/۱۴

 آیت الله العظمی بهجت

استفتاء آیت الله بهجت

بسمه تعالی

ج۱و۲: تقیه از أوجب واجبات است و محافظه کاری کامل در مواردی که معرضیت احتمالی خلاف تقیه دارد لازم می باشد.

ج۳: مخصِصّی برای دلیل معصیت نیست و توسعه در امهال توبه محتمل است.

ج۴: معلوم شد.

آیت الله العظمی تبریزی

سؤال:

معمولاً در مراسم عیدالزهراء (علیهاالسلام) کف زدن، پایکوبى، رقص… و حتى امورى که جمیع فقهاء صریحاً فتوى به حرمتش دارند را مستند به حدیث رفع القلم مى دانند. آیا این حدیث سنداً صحیح است؟ و اگر بالفرض روایت صحیحه باشد معناى حدیث چیست و از آن چه برداشت مى شود؟

پاسخ:

بسمه تعالى؛ روایت مزبور صحیح نیست و فرقى بین ایام نیست و معصیت، معصیت است، والله العالم.[۱]

سؤال:

ان بعض الناس یفعلون القباحی و المنکرات فی یوم التاسع من الربیع و یعتقدون ان لاذنب لهم بالرتکاب هذه الاعمال الشنیعه! حیث انهم یستدلون بفعل هذه الاعمال بالروایه المعروفه ب(رفع القلم) هل صح هذه الروایه؟ و ما هو حکم هذه الاعمال التی کان موجباً لوهن الشیعه فی وهله الاول و موجباً لتفرق المسلمین و تکفیر الشیعه فی وهله الثانیه؟

ترجمه سؤال:

بعضی از مردم در روز نهم ربیع به انجام قباحی و منکرات می پردازند و اعتقاد دارند که گناهی به خاطر انجام این گونه اعمال برای آنها ثبت نخواهد شد! از آن جا که این افراد برای انجام این اعمال تمسک به روایتی معروف به (رفع القلم) می کنند، آیا این روایت صحیح می باشد؟ و حکم انجام این گونه اعمال که در نظر اول موجب وهن شیعه می شود و در نگاه دوم نیز باعث تفرقه میان مسلمین و کافر نامیدن شیعیان خواهد شد، چیست؟

آیت الله العظمی فاضل لنکرانی

لم یصح رفع القلم، بل کلّ مسلم مؤظف بواجباته الدینیه ولا فرق بین ایام السنه، ولا یجوز فعل مایوجب الفرقه بین المسلمین أو وهن الشیعه.

هیئه الافتاء

From: سماحه آیه الله العظمی الشیخ الفاضل اللنکرانی (fazel@lankarani.com)

To: mahdi_noorbaran@yahoo.com

Date: Monday, April 23, 2007 7:47:23 AM

Subjec:  الجواب ـ ٢٨٢٣٩

ترجمه:

حدیث رفع القلم صحیح نیست، بلکه هر مسلمانی مؤظف به انجام واجبات دینی بوده و فرقی در ایام سال نسبت به آن وجود ندارد، و انجام اعمالی که موجب تفرقه مسلمین یا وهن شیعه شود جایز نیست.

آیت الله العظمی موسوی اردبیلی

استفتاء آیت الله موسوی اردبیلی

بسمه تعالی

لایجوز ارتکاب المحرم بلا فرق بین الیوم التاسع من الربیع و غیره کما لا تجوز الاعمال الموهنه للشیعه او الموجبه لتکفیرهم او تشدید الاختلاف والفرقه بین المسلمین وفق الله الجمیع للصواب و التسدید.

ترجمه:

انجام دادن محرمات جایز نیست و در آن فرقی بین نهم ربیع و روزهای دیگر نیست همان گونه که انجام اعمالی که موجب وهن شیعه یا کافر نامیدن آنها و یا تشدید اختلافات و تفرقه بین مسلمانان می شود نیز جایز نیست. خداوند همه را به حق و صواب هدایت فرماید.

آیت الله العظمی سید محمدصادق روحانی

استفتاء آیت الله محمد صادق روحانی

حدیث رفع القلم غیر صحیح و من یعمل مثقال ذره شراً یره الا اذا تاب؛

ترجمه:

روایت رفع القلم صحیح نیست و هرکس به اندازه ذره اى کار بد انجام داده باشد نتیجه آن را مى بیند مگر آن که توبه کند.

آیت الله مصباح یزدی

برادر گرامی،

سلام علیکم و رحمه الله

همان طور که بزرگان فرموده اند، هرگونه عملی که منشأ شدت خصومت و اضرار به مال و جان و عرض شیعیان باشد ممنوع است و موجب مشارکت در گناه هتک حرمت شیعیان می شود. از خدای متعال مسألت داریم اسلام و تشیع را از شرّ جاهلان حفظ فرماید.[۲]

From: mesbah@mesbahyazdi.org

To: mahdi.noor@gmail.com

Sent: Tue, Apr 24, 2007 at 9:56 AM

Subjec:  پاسخ به سؤال ـ کد ١۵١٨


[۱].  http://farsi.tabrizi.org/istifta سؤال شماره ۲۱۰۸٫

[۲]. نهم ربیع جهالت ها خسارت ها، ص۱۰۴-۱۱۵

حمیدرضا
موضوعات: مذهب
مطالب مرتبط
 • معامله خدا با یک قطره اشک

  معامله خدا با یک قطره اشک

  مرحوم حاج شیخ علی اکبر النهاوندی در کتاب «جنّه العالیه» می­ نویسد: بدان! بعضی از ارباب مقاتل برای توضیح و تشریح اخباری که در فضیلت گریه بر سید الشّهدا علیه السّلام وارد شده ـ که خداوند گناه گریه کننده را به یک قطره اشک می ­آمرزد ـ به قضیه ملاقات مرحوم [سید مهدی] بحر العلوم (أعلی الله مقامه الشریف) با حضرت حجّت علیه السّلام در راه سامرّه متوسل شده ­اند و مجمل کیفیّت آن علی ما هو المعروف این است: آن مرحوم وقتی به سامرّه می­ رفت، در بین راه به این مسأله فکر می­ کرد که گریه بر حسین علیه السّلام گناهان را می ­آمرزد، ناگاه دید عربی سوار بر مرکب مقابلش رسید، سلام کرد بر سیّد و فرمود: جناب سیّد شما را متفکّر می­ بینم، چه خیال می ­کنید؟ اگر مسأله علمی است، صحبت بدارید! شاید من هم

  … ادامه مطلب …

 • دل به دل راه دارد

  دل به دل راه دارد

  فردی از امام صادق علیه السّلام پرسید: شخصی به من گوید: تو را دوست دارم! از کجا بدانم (راست می­گوید و) دوستم دارد؟ حضرت فرمودند: به قلبت رجوع کن؛ اگر او را دوست داری، بدان او نیز دوستت دارد. ………………………………………… متن حدیث: عَنْ صَالِحِ بْنِ الْحَکَمِ قَالَ سَمِعْتُ رَجُلًا یَسْأَلُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ عَنِ الرَّجُلِ یَقُولُ: إِنِّی أَوَدُّکَ فَکَیْفَ أَعْلَمُ أَنَّهُ یَوَدُّنِی قَالَ: امْتَحِنْ قَلْبَکَ؛ فَإِنْ کُنْتَ تَوَدُّهُ فَإِنَّهُ یَوَدُّک‏![۱] ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ [۱] . بحار الأنوار (ط – بیروت)، ج‏۷۱، ص ۱۸۲، باب استحباب إخبار الأخ فی الله بحبه له و أن القلب یهدی إلى القلب‏ نوشته های مرتبط: خداوند دل های محزون را دوست دارد جمعه ها طبع من احساس تغزل دارد خدا دل های شکسته را دوست دارد حضرت حجّه ـ عجّل الله تعالی فرجه الشّریف ـ از ما التماس دعا دارد! اگر اسم دخترت را فاطمه گذاشتی به او

  … ادامه مطلب …

 • خدا را در قلب های شکسته پیدا کن

  خدا را در قلب های شکسته پیدا کن

  پیامبر أکرم صلّی الله علیه و آله می فرمایند: همانا خداوند قلب های شکسته را دوست دارد! راوی سؤال کرد: خدا کجاست؟ حضرت فرمودند: در قلب های شکسته… متن حدیث: إنّ اللّه یُحبُّ کلَّ قَلبٍ حَزِین وَ سُئِلَ أَیْنَ اللّه؟ فقال: عِندَ المُنکَسِرَهِ قُلُوبُهُم.[۱] ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ [۱] . بحار الأنوار (ط – بیروت)، ج‏۷۰، ص ۱۵۷ نوشته های مرتبط: دل به دل راه دارد در کوی ما شکسته دلی می خرند و بس شکسته قلب من جانا به عهد خود وفا کن نظر رهبر انقلاب راجع به عزاداری در دو دهه فاطمیه خدا دل های شکسته را دوست دارد نتیجه محبّت امیرالمؤمنین در روز قیامت در دنیا مثل آقای خامنه ای نمی توانیم پیدا کنیم بدن مطهر سیدالشهداء شفادهنده بال فطرس ملک دلی شکسته تر از من در آن زمانه نبود صدای سکوت

 • عاقبت فکر کردن به گناهان

  عاقبت فکر کردن به گناهان

  امیر مؤمنان علی علیه السّلام می فرمایند: هر کس در اندیشه گناه باشد و پیرامون آن بسیار فکر کند سرانجام همان افکار بد و اندیشه‏ های پلید، او را بارتکاب گناه می خواند و آلوده‏ اش میسازد. متن روایت: مَن کَثُرَ فِکرُهُ فِی المَعاصِی دَعَتهُ إلَیها.[۱] [۱] . غرر الحکم، حدیث ۸۵۶۱ نوشته های مرتبط: دعای امام زمان برای بخشش گناهان شیعیان عاقبت کسی که نماز را سبک شمارد عاقبت منکرین فضیلت گریه بر سیدالشهداء هر چه خواهی گناه کن! عاقبت منکر امامت حضرت علی در روز غدیر و حجه الوداع در انتظار أربعین حسینی چت کردن با جنس مخالف چه حکمی دارد؟ احکام ضروری مربوط به غسل کردن شب دوّم محرم | ثواب گریه کردن بر مصائب امام حسین پرده پوشی امام صادق از گناه یکی از شیعیان

 • خداست زائر حسین علیه السلام در شب جمعه

  خداست زائر حسین علیه السلام در شب جمعه

  ابن قولویه در کتاب شریف «کامل الزیارات» حدیثی محیرالعقول از صَفوان جَمّال نقل کرده است که وی گفت وقتی حضرت ابوعبدالله (امام صادق) علیه السّلام به حیره تشریف آوردند به من فرمودند: آیا مایل به زیارت قبر حسین علیه السّلام هستی؟ عرض کردم: فدایت شوم آیا قبر آن حضرت را زیارت می کنی؟ حضرت فرمودند: چگونه آن را زیارت نکنم و حال آنکه خداوند متعال[۱] در هر شب جمعه با فرشتگان و انبیاء و اوصیاء به زمین هبوط کرده و او را زیارت می کنند. البته حضرت محمّد صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم أفضل أنبیاء و ما أفضل أوصیاء هستیم! سپس صفوان عرض کرد: فدایت شوم بنابراین، هر شب جمعه قبر آن حضرت را زیارت کرده تا بدین وسیله زیارت پروردگار را نیز کرده باشیم؟ حضرت فرمودند: بلی! ای صفوان ملازم این باش! برایت زیارت قبر حسین علیه

  … ادامه مطلب …

 • فطرت هایی از جنس حسین

  فطرت هایی از جنس حسین

  حدیث مشهوری است از پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله که فرموده است: همانا در نهان مردم باایمان معرفت و شناختی نسبت به امام حسین (علیه السّلام) نهفته است. متن حدیث: إِنَّ لِلْحُسَیْنِ فِی بَوَاطِنِ الْمُؤْمِنِینَ مَعْرِفَهٌ مَکْتُومَه.[۱] ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ [۱] . الخرائج، ج۲، ص۸۴۲ ضمن حدیث ۶۰، بحارالأنوار، ج۴۳، ص۲۷۱ ضمن حدیث ۳۹، معالی السبطین، ص۴۱ به نقل از القطره، ج۱، فضائل امام حسین علیه السلام نوشته های مرتبط: زیارت امام رضا افضل از زیارت امام حسین است خداست زائر حسین علیه السلام در شب جمعه در انتظار أربعین حسینی الصحیح من سیره الامام الحسین علیه السّلام تک بیتی هایی تقدیم به خانم فاطمه معصومه علیهاالسلام شرح حدیث نبوی «حسین منی و أنا من حسین» بشارت امام حسین به مرحوم آیت الله بهجت اسراری از بوی سیب حرم امام حسین ارزش وقت در سیره علامه میرحامد حسین هندی آخرین وصیت

  … ادامه مطلب …

 • ۲ نظر برای این مطلب
 • محمد کاظم مرادلو
  دی ۲۱ام, ۱۳۹۲ در ۱۱:۲۷ ب.ظ

  ممنون از مطالب به روزتون ….و من الله توفیق

  [پاسخ]

 • نظر بدهيد
 • نام:
  ایمیل:
  وبسایت:

  استفاده از مطالب وبگاه ما با ذکر منبع بلامانع می باشد
  Copyright © 2014 - 2015 Hr-Fallah.ir
  Designer : Mohammad Rafiei