حمیدرضا فلاح

حمیدرضا فلاح

حمیدرضا فلاح تفتی

نظر مراجع تقلید حول حدیث رفع القلم

تعداد بازدیدها: 3,617 مشاهده

مراجع عظام تقلید

سؤال:

در قرن های اخیر چنین مرسوم بوده است که عامه شیعیان در روز نهم ربیع ـ با توجه به نسبتی که به این روز می دهند ـ توجهی خاص به این روز داشته و مجالسی را در آن تشکیل می داده اند. از صحت و سقم این انتساب که بگذریم آن چه موجب نگرانی است انجام اعمال و گفتار خلاف شرعی است که در بعضی از این مجالس صورت می گیرد و از ساحت فرد مسلمان و شیعه ی اهل بیت (علیهم السّلام) به دور است. و آن چه بر این نگرانی می افزاید وجهه ی شرعی دادن بعضی افراد به این اعمال خلاف شرع است که با بهانه ی «رفع القلم» و… انجام می گیرد. متأسفانه در سالهای اخیر و با امکانات جدیدی هم که به وجود آمده، امکان ضبط تصاویر یا صوت این مجالس برای شرکت کنندگان در آن به سهولت وجود دارد که در بعضی موارد این فیلم ها و صوت ها به کشورهای مجاورمان که شیعیان و اهل تسنن در کنار یکدیگر زندگی می کنند نفوذ یافته و باعث ایجاد فتنه و ریختن خون پاک شیعیان آن منطقه گردیده است. با توجه به نکاتی که گفته شد خواهشمند است نظر شریف معظم له را نسبت به این سؤالات بیان فرمائید.

۱٫ حکم برپایی این گونه مجالس با صورتی که گفته شد چیست؟

۲٫ شرکت در این مجالس چه حکمی دارد؟

۳٫ نظر حضرت عالی درباره «رفع القلم» که مجوز انجام بعضی گناهان و مناهی در این ایام می شود چیست؟

۴٫ توصیه ای را به این افراد بیان فرمائید.

پاسخ ها:

رهبر معظم انقلاب، آیت الله العظمی خامنه ای

سلام علیکم و رحمه الله و برکاته

بسمه تعالى

هرگونه گفتار یا کردار و رفتارى که در زمان حاضر سوژه و بهانه به دست دشمن بدهد و یا موجب اختلاف و تفرقه بین مسلمین شود شرعاً حرام اکید است.

موفق و مؤید باشید.

—– Original Message —–

From: fatwa@leader.ir

To: mahdi.noor@gmail.com

Sent: Sunday, April 08, 2007 9:39 PM

Subject: Istifta

آیت الله العظمی نوری همدانی

بسمه تعالی

سلام علیکم

ج: چیزی به عنوان رفع قلم در روز به خصوصی نداریم و مسلمانان باید از تفرقه بپرهیزند و از هر چیزی که موجب وهن مذهب می باشد جداً اجتناب نمایند.

حسین نوری همدانی

—– Original Message —–

From: “|Office of A.Noori hamedani|” <estefta@noorihamedani.com>

To: mahdi.noor@gmail.com

Sent: Sep 9, 2007 10:26 PM

Subject: |Javab Estefta |

آیت الله العظمی مکارم شیرازی

استفتاء آیت الله مکارم شیرازی

اولاً: روایتی با عنوان رفع قلم در آن ایام مخصوص در منابع معتبر نداریم.

و ثانیاً: بر فرض چنین چیزی باشد که نیست مخالف کتاب و سنت است و چنین روایتی قابل پذیرفتن نیست و حرام و گناه در هیچ زمانی مجاز نیست هم چنین سخنان رکیک و کارهای زشت دیگر.

 و ثالثاً: تولّی و تبرّی راه های صحیحی دارد نه این را ههای خلاف.

همیشه موفق باشید

۸۵/۵/۱۴

 آیت الله العظمی بهجت

استفتاء آیت الله بهجت

بسمه تعالی

ج۱و۲: تقیه از أوجب واجبات است و محافظه کاری کامل در مواردی که معرضیت احتمالی خلاف تقیه دارد لازم می باشد.

ج۳: مخصِصّی برای دلیل معصیت نیست و توسعه در امهال توبه محتمل است.

ج۴: معلوم شد.

آیت الله العظمی تبریزی

سؤال:

معمولاً در مراسم عیدالزهراء (علیهاالسلام) کف زدن، پایکوبى، رقص… و حتى امورى که جمیع فقهاء صریحاً فتوى به حرمتش دارند را مستند به حدیث رفع القلم مى دانند. آیا این حدیث سنداً صحیح است؟ و اگر بالفرض روایت صحیحه باشد معناى حدیث چیست و از آن چه برداشت مى شود؟

پاسخ:

بسمه تعالى؛ روایت مزبور صحیح نیست و فرقى بین ایام نیست و معصیت، معصیت است، والله العالم.[۱]

سؤال:

ان بعض الناس یفعلون القباحی و المنکرات فی یوم التاسع من الربیع و یعتقدون ان لاذنب لهم بالرتکاب هذه الاعمال الشنیعه! حیث انهم یستدلون بفعل هذه الاعمال بالروایه المعروفه ب(رفع القلم) هل صح هذه الروایه؟ و ما هو حکم هذه الاعمال التی کان موجباً لوهن الشیعه فی وهله الاول و موجباً لتفرق المسلمین و تکفیر الشیعه فی وهله الثانیه؟

ترجمه سؤال:

بعضی از مردم در روز نهم ربیع به انجام قباحی و منکرات می پردازند و اعتقاد دارند که گناهی به خاطر انجام این گونه اعمال برای آنها ثبت نخواهد شد! از آن جا که این افراد برای انجام این اعمال تمسک به روایتی معروف به (رفع القلم) می کنند، آیا این روایت صحیح می باشد؟ و حکم انجام این گونه اعمال که در نظر اول موجب وهن شیعه می شود و در نگاه دوم نیز باعث تفرقه میان مسلمین و کافر نامیدن شیعیان خواهد شد، چیست؟

آیت الله العظمی فاضل لنکرانی

لم یصح رفع القلم، بل کلّ مسلم مؤظف بواجباته الدینیه ولا فرق بین ایام السنه، ولا یجوز فعل مایوجب الفرقه بین المسلمین أو وهن الشیعه.

هیئه الافتاء

From: سماحه آیه الله العظمی الشیخ الفاضل اللنکرانی (fazel@lankarani.com)

To: mahdi_noorbaran@yahoo.com

Date: Monday, April 23, 2007 7:47:23 AM

Subjec:  الجواب ـ ٢٨٢٣٩

ترجمه:

حدیث رفع القلم صحیح نیست، بلکه هر مسلمانی مؤظف به انجام واجبات دینی بوده و فرقی در ایام سال نسبت به آن وجود ندارد، و انجام اعمالی که موجب تفرقه مسلمین یا وهن شیعه شود جایز نیست.

آیت الله العظمی موسوی اردبیلی

استفتاء آیت الله موسوی اردبیلی

بسمه تعالی

لایجوز ارتکاب المحرم بلا فرق بین الیوم التاسع من الربیع و غیره کما لا تجوز الاعمال الموهنه للشیعه او الموجبه لتکفیرهم او تشدید الاختلاف والفرقه بین المسلمین وفق الله الجمیع للصواب و التسدید.

ترجمه:

انجام دادن محرمات جایز نیست و در آن فرقی بین نهم ربیع و روزهای دیگر نیست همان گونه که انجام اعمالی که موجب وهن شیعه یا کافر نامیدن آنها و یا تشدید اختلافات و تفرقه بین مسلمانان می شود نیز جایز نیست. خداوند همه را به حق و صواب هدایت فرماید.

آیت الله العظمی سید محمدصادق روحانی

استفتاء آیت الله محمد صادق روحانی

حدیث رفع القلم غیر صحیح و من یعمل مثقال ذره شراً یره الا اذا تاب؛

ترجمه:

روایت رفع القلم صحیح نیست و هرکس به اندازه ذره اى کار بد انجام داده باشد نتیجه آن را مى بیند مگر آن که توبه کند.

آیت الله مصباح یزدی

برادر گرامی،

سلام علیکم و رحمه الله

همان طور که بزرگان فرموده اند، هرگونه عملی که منشأ شدت خصومت و اضرار به مال و جان و عرض شیعیان باشد ممنوع است و موجب مشارکت در گناه هتک حرمت شیعیان می شود. از خدای متعال مسألت داریم اسلام و تشیع را از شرّ جاهلان حفظ فرماید.[۲]

From: mesbah@mesbahyazdi.org

To: mahdi.noor@gmail.com

Sent: Tue, Apr 24, 2007 at 9:56 AM

Subjec:  پاسخ به سؤال ـ کد ١۵١٨


[۱].  http://farsi.tabrizi.org/istifta سؤال شماره ۲۱۰۸٫

[۲]. نهم ربیع جهالت ها خسارت ها، ص۱۰۴-۱۱۵

حمیدرضا
موضوعات: مذهب
مطالب مرتبط
 • سفارش امام زمان در نیکی به پدر

  سفارش امام زمان در نیکی به پدر

  آقای سید محمد موسوی نجفی معروف به هندی که از اتقیای علما و ائمه ی جماعت حرم امیرالؤمنین علیه السّلام است نقل کرد از جانب شیخ باقر فرزند شیخ هادی کاظمینی مجاور نجف اشرف و ایشان از شخص مورد اعتمادی که به دلاکی اشتغال داشت. آن شخص را پدر پیری بود که هیچ گونه کوتاهی نسبت به خدمتگزاری او نمی کرد، حتی خودش برای او آب در مستراح می برد و منتظر می شد تا خارج شود و به مکانش برساند. پیوسته ملازم خدمت او بود، مگر در شب چهارشنبه که به مسجد سهله می رفت و در آن شب به واسطه ی اعمال مسجد سهله و شب زنده داری در آنجا، از خدمت معذور بود؛ ولی پس از مدتی ترک کرد و دیگر به آنجا نرفت. از او پرسیدم: ـ چرا رفتن به مسجد سهله را ترک کردی؟ گفت:

  … ادامه مطلب …

 • دستور آیت الله بهجت برای پیدا شدن گمشده

  دستور آیت الله بهجت برای پیدا شدن گمشده

  شاید این مطلب برای برخی از بینندگان تعجّب آور باشد که حتی برای پیدا کردن وسایل گمشده دستور و رهنمودی وجود داشته باشد اما بارها خودم یا خانواده ام وسایل و یا اشیاء گرانبهائی گم کرده ایم و با توسل به این دستور مرحوم آیت الله بهجت (رضوان الله تعالی علیه) گمشده های خود را پیدا کرده ایم! بنده اطمینان دارم اگر کسی با عقیده به این دستور عمل کند یقیناً به مقصود خود خواهد رسید. آیت الله محمدی ری شهری در کتاب «زمزم عرفان»، دستور مرحوم آیت الله بهجت (رضوان الله تعالی علیه) را اینگونه عنوان کرده اند: آیت الله بهجت در دیداری فرمودند: «أَصْبَحْتُ فی أَمانِ الله، أَمْسَیْتُ فی جِوارِ اللهِ»[۱] هفت بار، برای پیدا کردن گمشده خوب است. یکی می گفت[۲]: با کسی کار داشتم. نه اسمش را می دانستم و نه جایش را. از صبح تا

  … ادامه مطلب …

 • آیا می دانی روز عاشورا با من چه کردند؟!

  آیا می دانی روز عاشورا با من چه کردند؟!

  مرحوم سیّد محمدابراهیم قزوینی (متوفی۱۳۶۰ ه.ق) در صحن مطهّر حضرت اباالفضل علیه السّلام امام جماعت بودند و مرحوم آقا شیخ محمدعلی خراسانی (متوفی ۱۳۸۳) که واعظی بی نظیر بود، بعد از نماز ایشان منبر می رفت. یک شب، مرحوم واعظ خراسانی مصیبت حضرت اباالفضل علیه السّلام را خوانده و از اصابت تیر به چشم مقدّس آن حضرت یاد کرده بود. مرحوم قزوینی، که سخت متأثّر شده و بسیار گریه کرده بود، به ایشان گفته بود: چنین مصیبت های سخت را که سند خیلی قوی هم ندارد چرا می خوانید؟! شب در عالم رؤیا به محضر مقدّس حضرت اباالفضل علیه السّلام مشرّف شده بود، آقا خطاب به ایشان فرموده بود: سیّد ابراهیم! آیا تو در کربلا بودی که بدانی روز عاشورا با من چه کردند؟! پس از آنکه دو دستم از بدن جدا گردید، سپاه دشمن مرا تیر باران کردند، در

  … ادامه مطلب …

 • چرا شیخ کاظم روضه مرا نمی خواند؟!

  چرا شیخ کاظم روضه مرا نمی خواند؟!

  مرحوم سیّد عبدالرزّاق مقرّم (متوفی ۱۳۹۱ ه.ق) در «مقتل الحسین علیه السّلام» نقل می کند: دانشمند بزرگ، شیخ کاظم سبتی، برای من نقل کرد که، یکی از علمای برجسته و مورد اطمینان نزد من آمد و گفت: من رسول و فرستاده ی حضرت اباالفضل العباس علیه السّلام از سوی او هستم، و افزود: من آن حضرت را در خواب دیدم، به من فرمود: چرا شیخ کاظم سبتی مصیبت مرا نمی خواند؟! عرض کردم: من همواره می شنوم که شیخ کاظم مصیبت شما را می خواند. فرمود: به شیخ کاظم بگو این مصیبت را بخوان، و آن اینکه، هرگاه سوارکاری از پشت اسب بر زمین سقوط کند دست هایش را به زمین می گذارد، ولی اگر تیرها به سینه ی او فرو رفته باشند و دست هایش نیز بریده باشند، «بماذا یتلقی الأرض»؟! چگونه و با چه سختی یی، به زمین

  … ادامه مطلب …

 • توصیه امام زمان جهت توسل به حضرت اباالفضل

  توصیه امام زمان جهت توسل به حضرت اباالفضل

  حجت الاسلام و المسلمین حاج سیّد محمد تقی حشمت الواعظین طباطبائی قمی، داستانی را از مرحوم آیت الله العظمی مرعشی نجفی (قدّس سرّه) این چنین نقل کرده اند: یکی از علمای نجف اشرف، که مدتی به قم آمده بود، برای من چنین نقل کرد که: من مشکلی داشتم. به مسجد مقدس جمکران رفتم و درد دل خود را به محضر حضرت بقیه الله حجّت بن الحسن العسکری امام زمان ـ عجّل الله تعالی فرجه الشّریف ـ عرضه داشتم و از ایشان خواستم که نزد خدا شفاعت کنند تا مشکلم حل شود. برای این منظور چندین دفعه به مسجد جمکران رفتم. ولی نتیجه ای ندیدم! روزی هنگام نماز دلم شکست و عرض کردم: مولا جان! آیا جایز است که در محضر شما و در منزل شما باشم و به دیگری متوسّل شوم؟ شما امام من می باشید. آیا زشت نیست که

  … ادامه مطلب …

 • معامله خدا با یک قطره اشک

  معامله خدا با یک قطره اشک

  مرحوم حاج شیخ علی اکبر النهاوندی در کتاب «جنّه العالیه» می­ نویسد: بدان! بعضی از ارباب مقاتل برای توضیح و تشریح اخباری که در فضیلت گریه بر سید الشّهدا علیه السّلام وارد شده ـ که خداوند گناه گریه کننده را به یک قطره اشک می ­آمرزد ـ به قضیه ملاقات مرحوم [سید مهدی] بحر العلوم (أعلی الله مقامه الشریف) با حضرت حجّت علیه السّلام در راه سامرّه متوسل شده ­اند و مجمل کیفیّت آن علی ما هو المعروف این است: آن مرحوم وقتی به سامرّه می­ رفت، در بین راه به این مسأله فکر می­ کرد که گریه بر حسین علیه السّلام گناهان را می ­آمرزد، ناگاه دید عربی سوار بر مرکب مقابلش رسید، سلام کرد بر سیّد و فرمود: جناب سیّد شما را متفکّر می­ بینم، چه خیال می ­کنید؟ اگر مسأله علمی است، صحبت بدارید! شاید من هم

  … ادامه مطلب …

 • ۲ نظر برای این مطلب
 • محمد کاظم مرادلو
  دی ۲۱ام, ۱۳۹۲ در ۱۱:۲۷ ب.ظ

  ممنون از مطالب به روزتون ….و من الله توفیق

   [پاسخ]

  • نظر بدهيد
  • نام:
   ایمیل:
   وبسایت:

   استفاده از مطالب وبگاه ما با ذکر منبع بلامانع می باشد
   Copyright © 2014 - 2015 Hr-Fallah.ir
   Designer : Mohammad Rafiei