حمیدرضا فلاح

حمیدرضا فلاح

حمیدرضا فلاح تفتی

تابستان فرصتی برای رشد ابعاد مختلف

تعداد بازدیدها: 10,471 مشاهده

بسم الله الرحمن الرحیم

میلاد با سعادت مولود کعبه حضرت امیرالمؤمنین (علیه آلاف تحیه و الثناء) را خدمت امام زمان (ارواحنا فداه) و تمام شیعیان آن حضرت تبریک عرض می کنم.

ابتداءً عذر خواهی می کنم اگر مدتی مطلبی را در وبگاهم برای بینندگان عزیز درج نکردم و این مسئله دلیلی جز مشغله فراوان بنده چیز دیگری نداشت. بنده بسیار تمایل داشتم در مناسبت هایی که گذشت که از جمله آن: ارتحال حضرت امام خمینی (ره)، شهادت امام هادی (علیه السلام)، میلاد امام جواد (علیه السلام) و … بود مطالب قابل استفاده ای را ارائه بدم اما مشغله های فراوان سبب شد بنده حتّی  فرصتی برای سر زدن به وبگاه برای تأیید نظرات نیز نداشته باشم.

به هر حال ایام تابستان در پیش است و حقیر اگر بخواهم به شما عزیزان در مورد استفاده از ایام تابستان توصیه ای داشته باشم تمسک به حدیث معروف و پر مغز امیرالمؤمنین (علیه السلام) می کنم:

ایشان می فرمایند: الفرصه تمرّ مرّ السحاب.

ببینید حضرت چقدر زیبا با یک تشبیه از دست دادن فرصت را به تصویر کشیده است.

اگر بخواهیم کمی تفکر حول این حدیث داشته باشیم در این تشبیه دریایی از معارف است.

ولی چرا حضرت گذشتن فرصت ها را تشبیه به ابر کرده است. به نظر شما سرّ این مطلب در چیست؟!

شاید یکی از اسرار آن مطلبی است که در ادامه خواهد آمد.

حتماً تا به حال به یک رودخانه آب یا یک جوی آب نگاه کرده اید. به وضوح سرعت حرکت آب را می بینید.

از طرفی حتماً به آسمان هم نگاه کرده اید اما می بینید که ابرها با سرعت کمی در حال حرکت اند.

بله سرّ مطلب در همین است.

انسان وقتی به ابرها نگاه می کند به نظر او ابرها به آرامی در حال حرکت اند اما از لحاظ علمی همه می دانند سرعت حرکت ابر چقدر زیاد است و ما چون فاصله ی زیادی از آن داریم در نظرمان این است که ابر به آرامی در حال حرکت است. به عبارت دیگر متوجه حرکت سریع آن نمی شویم. مثلا شما وقتی هواپیمایی در حال حرکتی را در آسمان نگاه می کنید ابتداءً به نظرتان می رسد که چقدر آرام در حال حرکت است اما علت توهم ما این است که چون فاصله زیادی با آن داریم اینگونه به نظرمان می رسد. فرصت ها هم همینگونه است. ابتداءً در نظر همه این است که چقدر به آرامی زمان می گذرد و حال آنکه اگر کسی بخواهد نگاه دقیقی از عمر خود داشته باشد خواهد فهمید که چقدر سریع در حال گذشتن است.

البته در مورد مغتنم شمردن فرصت ها آیات و احادیث زیادی داریم و جدّاً جای کار دارد که محققین کتاب مستقلی در این موضوع تألیف کنند.

خب شاید بپرسید پیشنهاد شما جناب فلاح به ما جوان ها در مورد استفاده از  ایام تابستان چیه؟

خب آنچه به نظر حقیر می رسد این است که ابتداءً ما یک برنامه ریزی دقیق عقلایی نه احساسی در مورد این ایام داشته باشیم.

مثلاً مطالعاتی در مورد موضوعاتی که احساس کمبود در خودمون می کنیم با مشورت با اهل خبره در اون موضوع داشته باشیم. مثلاً در عقاید دینی خود احساس کمبود می کنیم خب از اهلش بپرسیم در این زمینه برای سطح علمی من چه کتابی وجود داره.

یا مثلاً در کلاس هایی که در پایگاه های مختلف هر شهری زده می شود شرکت کنیم.

یا برای مثال یادگیری زبان عربی و انگلیسی برای نسل جوان ما امری ضروری است. خب می توانیم علاوه بر شرکت در کلاس های فرهنگی ـ مذهبی به یادگیری این دو زبان بپردازیم.

یادم هست سال گذشته بنده در همین ایام به جوانان توصیه کردم کتاب هایی که با عنوان «پرسش و پاسخ های دانشجویی» در موضوعات مختلف چاپ شده است را مطالعه کنند. تا به حال این کتاب ها در حدود ۴۱ موضوع به چاپ رسیده است. امسال نیز به این امر شما رو تشویق می کنم.

اما یک نکته مهم رو هم اشاره کنم که برنامه ها باید متنوع باشد و گرنه ملال آوره و طولی نمی کشه که به قول معروف وسط راه می مونیم. بنابراین باید برنامه های تفریحی ـ ورزشی متنوع رو هم اضافه کنیم.

خود بنده نیز تابستان را به مطالعه موضوعات مختلف که احساس کمبود و نیاز جامعه می کنم می پردازم و مشغول تحقیق و پژوهش در موضوعات مختلف می شوم و با یادگیری زبان عربی و  انگلیسی می پردازم. همچنین در امر تبلیغ دین نیز سعی وافری در این ایام دارم.

سرتون رو درد نمیارم. انشاالله منم بتونم هر چند وقت یکبار با درج مطالب مفید در وبگاه رضایت حضرت و شما بینندگان رو بدست بیارم.

از همتون التماس دعا دارم مخصوصاً در این ایام ماه رجب.

والسلام علیکم ورحمه الله و برکاته.

حمیدرضا فلاح تفتی

۱۳ رجب ۱۳۴۲

حمیدرضا
موضوعات: اجتماعی
مطالب مرتبط
 • عاقبت شوم یک نگاه به خانه همسایه

  عاقبت شوم یک نگاه به خانه همسایه

  یکی از وزرای دربار معتصم عباسی کاخی رفیع و بلند داشت که ایام تابستان را در آنجا می گذرانید، او گاهی به کنار پنجره می آمد و آزادانه نگاه به اطراف و خانه همسایه می کرد. اتفاقاً روزی کنار پنجره ای که مشرف به خانه مرد تاجری بود بی مهابا نگاه می کرد که ناگهان چشم او به دختری زیبایی افتاد و با یک نگاه دل از دست بداد و پایبند و اسیر عشق او گردید. از همان روز در جستجوی نام و نشان دخترک افتاد، معلوم شد که او دختر تاجری است. به عنوان خواستگاری به نزد او فرستاد. تاجر با این بهانه که ما را شایستگی این مقام نیست تا با وزیر وصلت کنیم عذر خواست و پیشنهاد او را قبول نکرد، اما وزیر چنان در آتش عشق می سوخت که برای رسیدن به وصال دختر از هیچ

  … ادامه مطلب …

 • رفتار شهید عباس بابایی با فردی که مشروب خورده بود

  رفتار شهید عباس بابایی با فردی که مشروب خورده بود

  یکی از پرسنل که نخواست نامش فاش شود گفت: از زمانی که به یاد دارم، همیشه شخصی مغرور و بی بندوبار بودم. از ابتدای ورودم به خدمت نیروی هوایی، سرپیچی کردن از دستورات، بخشی از وجودم شده بود. به طوری که پس از بیست سال خدمت، تنها یک بار ترفیع گرفته بودم و خلاصه به هیچ صراطی مستقیم نبودم. زمانی که شهید بابایی فرمانده پایگاه هوایی اصفهان بودند، یک روز بعد از ظهر، مست و لایعقل، تلوتلو خوران به طرف منزل می رفتم. به تقاطع یکی از خیابان های نزدیک خانه های سازمانی رسیده بودم. چشمم به دو نفر افتاد که به سوی من می آمدند. ابتدا اهمیتی ندادم. جلوتر که آمدند، متوجه شدم که سرهنگ بابایی و محافظ ایشان است. لحظه ای با خود فکر کردم، اگر او متوجه شود که من مشروب خورده ام شاید برایم گران تمام

  … ادامه مطلب …

 • مردی از تبار کربلای ۵

  مردی از تبار کربلای ۵

  به مناسبت سالروز شهادت شهید مدافع حرم محمودرضا بیضایی سه سال پس از پیروزی انقلاب در هجدهم آذرماه به دنیا آمد. همان سالی که موشک های عراقی شهرهای ایران را به آتش بسته بود و همان سالی که گروهک منافقین و فرقان، چهره های درخشانی همچون آیت‌ الله بهشتی و محمدعلی رجایی و باهنر را از مردم ما گرفته بودند؛ سال ۱۳۶۰ نامش را محمودرضا گذاشتند. در دامان گرم پدر و مادری مذهبی و مهربان بزرگ شد. از ده سالگی رو به ورزش کاراته آورده بود و علاقه و پشتکارش او را به مدال آوری نیز رسانده بود. به فوتبال علاقه مند بود و پیگیری مسابقات بسکتبال از سرگرمی های او به شمار می آمد. تبریز، ولادتگاه محمودرضا، محل تحصیلات او تا دبیرستان بود. در همان دوران تحصیل با حضور در جمع بسیجیان با فرهنگ مقاومت و ایثار و شهادت

  … ادامه مطلب …

 • شهر موشک‌ ها

  شهر موشک‌ ها

  به بهانه ی چهارم خرداد، روز مقاومت، روز دزفول صدای سوت موشک که تمام شد مردی قد خمیده که خود پدر دوازده شهید بود با زحمت بسیار خود را بر روی تل خرابه ‌ها رساند. فریاد پر خراش او پایان بخش هیاهو ها و ناله ‌های زخمی‌ ها و بازماندگانی بود که آسمان را به لرزه در آورده بود. «به امام نگویید چقدر شهید داده ‌ایم. به امام بگویید ما هنوز فرزندانی برای شهادت و مقاومت داریم.» ایستادگی و مقاومت مثال زدنی مردم دزفول در زمان جنگ ایران و عراق، این شهر را به عنوان پایتخت مقاومت ایران معرفی کرد. درست مثل شهر “صور” لبنان که نماد مقاومت در جهان اسلام شده است.  دزفول به لحاظ موقعیت جغرافیایی در ابعاد نظامی و دفاعی از شرایط خاصی در دفاع مقدس برخوردار بود. به گونه ‌ای که می‌ توانست در کل جنگ

  … ادامه مطلب …

 • هوای پاک در شهر اسلامی

  هوای پاک در شهر اسلامی

  در قرآن کریم از پاکی و پاکیزگی محیط زیست تعبیرهایی آمده است که خدای متعال می فرماید: «بَلْدَهٌ طَیِّبَه؛ شهری است پاک و پاکیزه»[۱] و می فرماید: «وَ مَسَاکِنَ طَیِّبَهً فىِ جَنَّاتِ عَدْنٍ؛ مسکن‏ هاى پاکیزه‏ اى در بهشت هاى جاودان»[۲] و می فرماید: «وَ الْبَلَدُ الطَّیِّبُ یخَْرُجُ نَبَاتُهُ بِإِذْنِ رَبِّهِ وَ الَّذِى خَبُثَ لَا یخَْرُجُ إِلَّا نَکِدًا؛ سرزمین پاکیزه (و آماده)، گیاهش به فرمان پروردگار مى ‏روید امّا سرزمین هاى بد طینت (و نامناسب)، جز گیاه ناچیز و بى ‏ارزش، از آن نمى ‏روید»[۳]. از امام صادق علیه السّلام نیز روایت شده است: لَا تَطِیبُ السُّکْنَى إِلَّا بِثَلَاثٍ الْهَوَاءِ الطَّیِّب‏…؛ سکونت جز به سه چیز خوش نباشد: هوای پاک…».[۴] آیه ای که گذشت اشاره داشت که پاکی هوا دارای خصوصیت هایی است که در رویاندن گیاهان نیکو از زمین در تمامی حالات اثرگذار است، اما زمینی که هوا، خاک

  … ادامه مطلب …

 • تصاویر حجره تکانی سال نو طلبگی

  تصاویر حجره تکانی سال نو طلبگی

  سال جدید تحصیلی برای ما طلبه ها آغاز یک زندگی دوباره است فرصتی برای گام برداشتن در مسیر انسانیت و معنویت اهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِیم نوشته های مرتبط: تصاویری از حجره تکانی طلاب مدرسه علمیه شهیدین رسوایی! مجموعه تصاویر منتشر نشده از شهید حسین غفاری نژاد تصاویر تشییع پیکر مطهّر امام جمعه شهرستان تفت گاهی در زندگی بی خیال شو مجموعه تصاویر زیبا از مسجد مقدّس جمکران بی بی ما سگتیم یک استخوانی بینداز تصاویر منتشر نشده از آیت الله العظمی میرزا جواد تبریزی می خواهم سرباز امام زمان شوم امام رضا فریادرس زائرانش در روز قیامت

 • ۲ نظر برای این مطلب
 • سید علی
  خرداد ۲۸ام, ۱۳۹۰ در ۹:۳۹ ب.ظ

  سلام حاجی
  مثل همیشه از مطالبتون استفاده کردیم
  یا علی

   check backlinks
   آذر ۱۳ام, ۱۳۹۰ در ۳:۰۶ ب.ظ

   good day hr-fallah.ir admin found your website via yahoo but it was hard to find and I see you could have more visitors because there are not so many comments yet. I have found website which offer to dramatically increase traffic to your blog http://xrumerservice.org they claim they managed to get close to 1000 visitors/day using their services you could also get lot more targeted traffic from search engines as you have now. I used their services and got significantly more visitors to my blog. Hope this helps 🙂 They offer checker google rank black seo backlink service backlink service Take care. Jay

   • نظر بدهيد
   • نام:
    ایمیل:
    وبسایت:

    استفاده از مطالب وبگاه ما با ذکر منبع بلامانع می باشد
    Copyright © 2014 - 2015 Hr-Fallah.ir
    Designer : Mohammad Rafiei