حمیدرضا فلاح

حمیدرضا فلاح

حمیدرضا فلاح تفتی

تابستان فرصتی برای رشد ابعاد مختلف

تعداد بازدیدها: 11,621 مشاهده

بسم الله الرحمن الرحیم

میلاد با سعادت مولود کعبه حضرت امیرالمؤمنین (علیه آلاف تحیه و الثناء) را خدمت امام زمان (ارواحنا فداه) و تمام شیعیان آن حضرت تبریک عرض می کنم.

ابتداءً عذر خواهی می کنم اگر مدتی مطلبی را در وبگاهم برای بینندگان عزیز درج نکردم و این مسئله دلیلی جز مشغله فراوان بنده چیز دیگری نداشت. بنده بسیار تمایل داشتم در مناسبت هایی که گذشت که از جمله آن: ارتحال حضرت امام خمینی (ره)، شهادت امام هادی (علیه السلام)، میلاد امام جواد (علیه السلام) و … بود مطالب قابل استفاده ای را ارائه بدم اما مشغله های فراوان سبب شد بنده حتّی  فرصتی برای سر زدن به وبگاه برای تأیید نظرات نیز نداشته باشم.

به هر حال ایام تابستان در پیش است و حقیر اگر بخواهم به شما عزیزان در مورد استفاده از ایام تابستان توصیه ای داشته باشم تمسک به حدیث معروف و پر مغز امیرالمؤمنین (علیه السلام) می کنم:

ایشان می فرمایند: الفرصه تمرّ مرّ السحاب.

ببینید حضرت چقدر زیبا با یک تشبیه از دست دادن فرصت را به تصویر کشیده است.

اگر بخواهیم کمی تفکر حول این حدیث داشته باشیم در این تشبیه دریایی از معارف است.

ولی چرا حضرت گذشتن فرصت ها را تشبیه به ابر کرده است. به نظر شما سرّ این مطلب در چیست؟!

شاید یکی از اسرار آن مطلبی است که در ادامه خواهد آمد.

حتماً تا به حال به یک رودخانه آب یا یک جوی آب نگاه کرده اید. به وضوح سرعت حرکت آب را می بینید.

از طرفی حتماً به آسمان هم نگاه کرده اید اما می بینید که ابرها با سرعت کمی در حال حرکت اند.

بله سرّ مطلب در همین است.

انسان وقتی به ابرها نگاه می کند به نظر او ابرها به آرامی در حال حرکت اند اما از لحاظ علمی همه می دانند سرعت حرکت ابر چقدر زیاد است و ما چون فاصله ی زیادی از آن داریم در نظرمان این است که ابر به آرامی در حال حرکت است. به عبارت دیگر متوجه حرکت سریع آن نمی شویم. مثلا شما وقتی هواپیمایی در حال حرکتی را در آسمان نگاه می کنید ابتداءً به نظرتان می رسد که چقدر آرام در حال حرکت است اما علت توهم ما این است که چون فاصله زیادی با آن داریم اینگونه به نظرمان می رسد. فرصت ها هم همینگونه است. ابتداءً در نظر همه این است که چقدر به آرامی زمان می گذرد و حال آنکه اگر کسی بخواهد نگاه دقیقی از عمر خود داشته باشد خواهد فهمید که چقدر سریع در حال گذشتن است.

البته در مورد مغتنم شمردن فرصت ها آیات و احادیث زیادی داریم و جدّاً جای کار دارد که محققین کتاب مستقلی در این موضوع تألیف کنند.

خب شاید بپرسید پیشنهاد شما جناب فلاح به ما جوان ها در مورد استفاده از  ایام تابستان چیه؟

خب آنچه به نظر حقیر می رسد این است که ابتداءً ما یک برنامه ریزی دقیق عقلایی نه احساسی در مورد این ایام داشته باشیم.

مثلاً مطالعاتی در مورد موضوعاتی که احساس کمبود در خودمون می کنیم با مشورت با اهل خبره در اون موضوع داشته باشیم. مثلاً در عقاید دینی خود احساس کمبود می کنیم خب از اهلش بپرسیم در این زمینه برای سطح علمی من چه کتابی وجود داره.

یا مثلاً در کلاس هایی که در پایگاه های مختلف هر شهری زده می شود شرکت کنیم.

یا برای مثال یادگیری زبان عربی و انگلیسی برای نسل جوان ما امری ضروری است. خب می توانیم علاوه بر شرکت در کلاس های فرهنگی ـ مذهبی به یادگیری این دو زبان بپردازیم.

یادم هست سال گذشته بنده در همین ایام به جوانان توصیه کردم کتاب هایی که با عنوان «پرسش و پاسخ های دانشجویی» در موضوعات مختلف چاپ شده است را مطالعه کنند. تا به حال این کتاب ها در حدود ۴۱ موضوع به چاپ رسیده است. امسال نیز به این امر شما رو تشویق می کنم.

اما یک نکته مهم رو هم اشاره کنم که برنامه ها باید متنوع باشد و گرنه ملال آوره و طولی نمی کشه که به قول معروف وسط راه می مونیم. بنابراین باید برنامه های تفریحی ـ ورزشی متنوع رو هم اضافه کنیم.

خود بنده نیز تابستان را به مطالعه موضوعات مختلف که احساس کمبود و نیاز جامعه می کنم می پردازم و مشغول تحقیق و پژوهش در موضوعات مختلف می شوم و با یادگیری زبان عربی و  انگلیسی می پردازم. همچنین در امر تبلیغ دین نیز سعی وافری در این ایام دارم.

سرتون رو درد نمیارم. انشاالله منم بتونم هر چند وقت یکبار با درج مطالب مفید در وبگاه رضایت حضرت و شما بینندگان رو بدست بیارم.

از همتون التماس دعا دارم مخصوصاً در این ایام ماه رجب.

والسلام علیکم ورحمه الله و برکاته.

حمیدرضا فلاح تفتی

۱۳ رجب ۱۳۴۲

حمیدرضا
موضوعات: اجتماعی
مطالب مرتبط
 • از چیزی نمی ترسیدم

  از چیزی نمی ترسیدم

  محرم سال ۵۵ اولین درگیری با پلیس را تجربه کردم. روز عاشورا بود که معمولاً هر سال در این وقت به امامزاده سیدحسین در جوپار[۱] می رفتیم. آن روز مانده بودم. بـرای سرزدن به دوستم فتحعلی، به هتل کسری آمـده بـودم. هـوا گرم بـود و هر دوی ما از پنجره ساختمان، پایین را نگاه می کردیم. آن طرف خیابان، در مقابل ما، شهرداری و شهربانی کرمان بودند. دختر جوانی با سر برهنه و موهای کاملاً بلنـد در پیاده رو در حال حرکت بود که در آن روزها یک امر طبیعی بود. در پیاده رو یک پاسبان شهربانی به او جسارتی کرد. این عمل زشت او در روز عاشورا برآشفته ام کرد. بدون توجه به عواقب آن، تصمیم به برخورد با او گرفتم. پاسبان شهربانی به سمت دوستش رفت که پاسبان راهنمایی بود و در چهارراه جنب شهربانی مستقر بود. به

  … ادامه مطلب …

 • آماده سازی بسته های حمایتی برای کمک به نیازمندان

  آماده سازی بسته های حمایتی برای کمک به نیازمندان

  امام موسی کاظم علیه السّلام فرمود: فِطْرُکَ أَخَاکَ اَلصَّائِمَ أَفْضَلُ مِنْ صِیَامِکَ؛ افطاری دادن به برادر روزه دار از روزه ات بافضیلت تر است. (الکافی؛ ج۴، ص۶۸) * در آستانه فرا رسیدن ماه مبارک رمضان با توجه به شرایط بحرانی موجود و تعطیلی کسب و کارها، به سفره افطار نیازمندان کمک کنیم. * تهیه اقلام ضروری خوراکی برای نیازمندان از قبیل: برنج، روغن، رُب، ماکارونی و… * هر بسته افطاری با ۲۵۰ هزار تومان تهیه می شود. * کمک های نقدی و غیر نقدی خود را حداکثر تا اول ماه مبارک رمضان برای ما ارسال فرمایید. شماره کارت: ۳۴۷۴ – ۴۸۰۲ – ۹۹۱۷ – ۶۰۳۷ بانک ملی به نام حمیدرضا  فلاح تفتی * گزارش تصویری از تهیه اقلام خریداری شده را از طریق صفحه اجتماعی ما در اینستاگرام دنبال کنید. نوشته های مرتبط: معنای به پیشواز ماه رمضان رفتن چیست؟ جایزه

  … ادامه مطلب …

 • مشاوره و مشورت از دیدگاه اسلام

  مشاوره و مشورت از دیدگاه اسلام

  بسم الله الرحمن الرحیم معنای مشورت واژه ‌های «مشاوره» و «مشورت» از ماده «شور» به معناى استخراج رأى و نظر صحیح است.[۱] به این بیان ‌که انسان در مواقعى که خود درباره کارى به رأى و نظر صحیح نرسیده، به دیگرى مراجعه کند و از او نظر صحیح را بخواهد. و کلمه «شورا» به معناى آن پیشنهاد و کاری است که در باره ‌‌‏اش مشاوره می‌ شود.[۲] مشورت در قرآن «مشاوره» در اسلام جایگاه ویژه ‌ای دارد. قرآن کریم در آیاتی به این اهمیت می‌ پردازد. آنجا که می ‌فرماید: «وَ الَّذینَ اسْتَجابُوا لِرَبِّهِمْ وَ أَقامُوا الصَّلاهَ وَ أَمْرُهُمْ شُورى‏ بَیْنَهُمْ…»[۳]؛ «و آنان که دعوت پروردگارشان را پاسخ مى ‌‏گویند و نماز مى ‌‏گزارند و کارشان بر پایه مشورت با یکدیگر است…». با توجه به معنای مشاوره، معناى این آیه چنین مى ‏شود؛ مؤمنان کسانی هستند که برای هر کارى

  … ادامه مطلب …

 • نتیجه بدخلقی با خانواده

  نتیجه بدخلقی با خانواده

  سَعد ابن مَعاذ که یکی از اصحاب محترم پیامبر (صلّی الله علیه و آله) بود از دنیا رفت. رسول اکرم شخصاً از جنازه ی او تجلیل کرد، چند بار جنازه را به دوش خود حمل فرمود. خود حضرت در قبر رفت و جسد او را در قبر گذاشت و به دست خود لحد چید و دفن کرد. مادر سعد که این همه عنایت از پیغمبر (صلّی الله علیه و آله) درباره ی فرزند خود دید، گفت: یَا سَعْدُ هَنِیئاً لَکَ‏ الْجَنَّهُ؛ ای سعد! بهشت بر تو گوارا باد. فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلّی الله علیه و آله: «یَا أُمَّ سَعْدٍ مَهْ لَا تَجْزِمِی عَلَى رَبِّکِ فَإِنَّ سَعْداً قَدْ أَصَابَتْهُ ضَمَّهٌ»؛ پیامبر فرمود: «ای مادر سعد! آرام باش و در کار خدا به طور جزم سخن مگو! پسرت اینک در فشار و زحمت است». وقتی از آن حضرت علت را پرسیدند، فرمود:

  … ادامه مطلب …

 • عاقبت شوم یک نگاه به خانه همسایه

  عاقبت شوم یک نگاه به خانه همسایه

  یکی از وزرای دربار معتصم عباسی کاخی رفیع و بلند داشت که ایام تابستان را در آنجا می گذرانید، او گاهی به کنار پنجره می آمد و آزادانه نگاه به اطراف و خانه همسایه می کرد. اتفاقاً روزی کنار پنجره ای که مشرف به خانه مرد تاجری بود بی مهابا نگاه می کرد که ناگهان چشم او به دختری زیبایی افتاد و با یک نگاه دل از دست بداد و پایبند و اسیر عشق او گردید. از همان روز در جستجوی نام و نشان دخترک افتاد، معلوم شد که او دختر تاجری است. به عنوان خواستگاری به نزد او فرستاد. تاجر با این بهانه که ما را شایستگی این مقام نیست تا با وزیر وصلت کنیم عذر خواست و پیشنهاد او را قبول نکرد، اما وزیر چنان در آتش عشق می سوخت که برای رسیدن به وصال دختر از هیچ

  … ادامه مطلب …

 • رفتار شهید عباس بابایی با فردی که مشروب خورده بود

  رفتار شهید عباس بابایی با فردی که مشروب خورده بود

  یکی از پرسنل که نخواست نامش فاش شود گفت: از زمانی که به یاد دارم، همیشه شخصی مغرور و بی بندوبار بودم. از ابتدای ورودم به خدمت نیروی هوایی، سرپیچی کردن از دستورات، بخشی از وجودم شده بود. به طوری که پس از بیست سال خدمت، تنها یک بار ترفیع گرفته بودم و خلاصه به هیچ صراطی مستقیم نبودم. زمانی که شهید بابایی فرمانده پایگاه هوایی اصفهان بودند، یک روز بعد از ظهر، مست و لایعقل، تلوتلو خوران به طرف منزل می رفتم. به تقاطع یکی از خیابان های نزدیک خانه های سازمانی رسیده بودم. چشمم به دو نفر افتاد که به سوی من می آمدند. ابتدا اهمیتی ندادم. جلوتر که آمدند، متوجه شدم که سرهنگ بابایی و محافظ ایشان است. لحظه ای با خود فکر کردم، اگر او متوجه شود که من مشروب خورده ام شاید برایم گران تمام

  … ادامه مطلب …

 • ۲ نظر برای این مطلب
 • سید علی
  ژوئن 18th, 2011 در 9:39 ب.ظ

  سلام حاجی
  مثل همیشه از مطالبتون استفاده کردیم
  یا علی

   [پاسخ]

   check backlinks
   دسامبر 4th, 2011 در 3:06 ب.ظ

   good day hr-fallah.ir admin found your website via yahoo but it was hard to find and I see you could have more visitors because there are not so many comments yet. I have found website which offer to dramatically increase traffic to your blog http://xrumerservice.org they claim they managed to get close to 1000 visitors/day using their services you could also get lot more targeted traffic from search engines as you have now. I used their services and got significantly more visitors to my blog. Hope this helps 🙂 They offer checker google rank black seo backlink service backlink service Take care. Jay

    [پاسخ]

   • نظر بدهيد
   • نام:
    ایمیل:
    وبسایت:

    استفاده از مطالب وبگاه ما با ذکر منبع بلامانع می باشد
    Copyright © 2014 - 2015 Hr-Fallah.ir
    Designer : Mohammad Rafiei