حمیدرضا فلاح

حمیدرضا فلاح

حمیدرضا فلاح تفتی

چرا قبر او کوچک است؟!

تعداد بازدیدها: 6,626 مشاهده

در کتاب «سوگنامه ی آل محمّد» به نقل از کتاب «معالی السبطین» آمده است که:

در زمان علامه ی بحرالعلوم گوشه هایی از مرقد مطهّر حضرت باالفضل العبّاس (علیه السلام) ویران شد و نیاز به تعمیر و نوسازی پیدا کرد. این جریان را به علامه ی بحرالعلوم خبر دادند و بنا شد که وی با معماری در روز معیّنی برای دیدار قبر مقدّس و تعیین مقدار تعمیر بر سر مرقد مطهّر بروند.

آن روز فرا رسید و آن دو با هم وارد سرداب گردیدند و از نزدیک بنای قبر را دیدند، در این بین معمار نگاهی به قبر و نگاهی به علامه کرد و پرسید: آقا اجازه می فرمایی سؤالی کنم؟

علامه فرمود: بپرس. معمار گفت: ما تا کنون خوانده و شنیده بودیم که حضرت اباالفضل العبّاس (علیه السلام) قامتی بلند داشته اند، به طوری که هر گاه سوار بر اسب می شدند زانوان ایشان برابر گوشهای اسب می رسیده است. بنابراین باید قبر آن حضرت طول بیشتری داشته باشد، ولی من می بینم صورت قبر کوچک است، آیا شنیده های من دروغ است، یا کوچکی قبر علّت دارد؟

علامه به جای پاسخ، سر به دیوار نهاد و به شدّت شروع به گریستن کرد. گریه ی طولانی او معمار را نگران ساخت و عرض کرد:

آقای من، چرا منقلب و گریان شدی، مگر من چه گفتم؟

علامه فرمود: شنیده های تو درست است و همان گونه که گفتی حضرت عبّاس (علیه السلام) قامتی بلند و رشید داشته است، ولی سؤال تو مرا به یاد مصائب جانکاه حضرت عبّاس (علیه السلام) انداخت، زیرا به قدری شمشیر و تیر و نیزه بر وی وارد شد که بدنش را قطعه قطعه نمود و آن قامت بلند به قطعاتی کوچک تبدیل یافت.

آیا توانتظار داری بدن قمر بنی هاشم (علیه السلام) که قطعات آن توسط امام سجّاد زین العابدین علی بن الحسین (علیه السلام) جمع آوری و دفن شده، قبری بزرگتر از این قبر داشته باشد؟!

هر یک از شهیدان، هنگامی که هدف تیر قرار می گرفتند، با دستهای خود تیر را از بدن بیرون می آوردند یا ممکن بود بیرون آورند، ولی آن کس که دستهایش را قطع کرده اند و در برابر چهار هزار تیر انداز قرار گرفته چه حالی خواهد داشت؟!

هر سوارکاری وقتی می خواهد از اسب پیاده شود، یک دست خود را بر روی بلندی زین، و دست دیگرش را بر دهانه ی اسب می گذارد تا پیاده گردد، امّا کسی که دست ندارد چگونه پیاده می شود؟!

و نیز هر سوارکاری که از پشت اسب بر زمین می افتد، در هنگام سقوط، دستهایش را جلوتر بر زمین می نهد که بدنش آسیب نبیند، ولی آن کسی که دست ندارد چه حالتی خواهد داشت؟!

کسی که قامتی بلند دارد و بدنش مثل خارپشت پر از تیر شده است، هنگامی که از پشت اسب بر زمین می افتد تیرها بر بدنش فرو می روند.

ای قمر بنی هاشم،  هنگامی که تو از پشت اسب بر زمین افتادی، تیرها که بر سینه و پهلو و سایر اعضای تو نشسته بودند در اعماق بدن نازنین تو فرو رفتند و أمعاء و احشای تو را پاره پاره ساختند، آه آه… .

حمیدرضا
موضوعات: مذهب
مطالب مرتبط
 • آیا می دانی روز عاشورا با من چه کردند؟!

  آیا می دانی روز عاشورا با من چه کردند؟!

  مرحوم سیّد محمدابراهیم قزوینی (متوفی۱۳۶۰ ه.ق) در صحن مطهّر حضرت اباالفضل علیه السّلام امام جماعت بودند و مرحوم آقا شیخ محمدعلی خراسانی (متوفی ۱۳۸۳) که واعظی بی نظیر بود، بعد از نماز ایشان منبر می رفت. یک شب، مرحوم واعظ خراسانی مصیبت حضرت اباالفضل علیه السّلام را خوانده و از اصابت تیر به چشم مقدّس آن حضرت یاد کرده بود. مرحوم قزوینی، که سخت متأثّر شده و بسیار گریه کرده بود، به ایشان گفته بود: چنین مصیبت های سخت را که سند خیلی قوی هم ندارد چرا می خوانید؟! شب در عالم رؤیا به محضر مقدّس حضرت اباالفضل علیه السّلام مشرّف شده بود، آقا خطاب به ایشان فرموده بود: سیّد ابراهیم! آیا تو در کربلا بودی که بدانی روز عاشورا با من چه کردند؟! پس از آنکه دو دستم از بدن جدا گردید، سپاه دشمن مرا تیر باران کردند، در

  … ادامه مطلب …

 • چرا شیخ کاظم روضه مرا نمی خواند؟!

  چرا شیخ کاظم روضه مرا نمی خواند؟!

  مرحوم سیّد عبدالرزّاق مقرّم (متوفی ۱۳۹۱ ه.ق) در «مقتل الحسین علیه السّلام» نقل می کند: دانشمند بزرگ، شیخ کاظم سبتی، برای من نقل کرد که، یکی از علمای برجسته و مورد اطمینان نزد من آمد و گفت: من رسول و فرستاده ی حضرت اباالفضل العباس علیه السّلام از سوی او هستم، و افزود: من آن حضرت را در خواب دیدم، به من فرمود: چرا شیخ کاظم سبتی مصیبت مرا نمی خواند؟! عرض کردم: من همواره می شنوم که شیخ کاظم مصیبت شما را می خواند. فرمود: به شیخ کاظم بگو این مصیبت را بخوان، و آن اینکه، هرگاه سوارکاری از پشت اسب بر زمین سقوط کند دست هایش را به زمین می گذارد، ولی اگر تیرها به سینه ی او فرو رفته باشند و دست هایش نیز بریده باشند، «بماذا یتلقی الأرض»؟! چگونه و با چه سختی یی، به زمین

  … ادامه مطلب …

 • توصیه امام زمان جهت توسل به حضرت اباالفضل

  توصیه امام زمان جهت توسل به حضرت اباالفضل

  حجت الاسلام و المسلمین حاج سیّد محمد تقی حشمت الواعظین طباطبائی قمی، داستانی را از مرحوم آیت الله العظمی مرعشی نجفی (قدّس سرّه) این چنین نقل کرده اند: یکی از علمای نجف اشرف، که مدتی به قم آمده بود، برای من چنین نقل کرد که: من مشکلی داشتم. به مسجد مقدس جمکران رفتم و درد دل خود را به محضر حضرت بقیه الله حجّت بن الحسن العسکری امام زمان ـ عجّل الله تعالی فرجه الشّریف ـ عرضه داشتم و از ایشان خواستم که نزد خدا شفاعت کنند تا مشکلم حل شود. برای این منظور چندین دفعه به مسجد جمکران رفتم. ولی نتیجه ای ندیدم! روزی هنگام نماز دلم شکست و عرض کردم: مولا جان! آیا جایز است که در محضر شما و در منزل شما باشم و به دیگری متوسّل شوم؟ شما امام من می باشید. آیا زشت نیست که

  … ادامه مطلب …

 • معامله خدا با یک قطره اشک

  معامله خدا با یک قطره اشک

  مرحوم حاج شیخ علی اکبر النهاوندی در کتاب «جنّه العالیه» می­ نویسد: بدان! بعضی از ارباب مقاتل برای توضیح و تشریح اخباری که در فضیلت گریه بر سید الشّهدا علیه السّلام وارد شده ـ که خداوند گناه گریه کننده را به یک قطره اشک می ­آمرزد ـ به قضیه ملاقات مرحوم [سید مهدی] بحر العلوم (أعلی الله مقامه الشریف) با حضرت حجّت علیه السّلام در راه سامرّه متوسل شده ­اند و مجمل کیفیّت آن علی ما هو المعروف این است: آن مرحوم وقتی به سامرّه می­ رفت، در بین راه به این مسأله فکر می­ کرد که گریه بر حسین علیه السّلام گناهان را می ­آمرزد، ناگاه دید عربی سوار بر مرکب مقابلش رسید، سلام کرد بر سیّد و فرمود: جناب سیّد شما را متفکّر می­ بینم، چه خیال می ­کنید؟ اگر مسأله علمی است، صحبت بدارید! شاید من هم

  … ادامه مطلب …

 • دل به دل راه دارد

  دل به دل راه دارد

  فردی از امام صادق علیه السّلام پرسید: شخصی به من گوید: تو را دوست دارم! از کجا بدانم (راست می­گوید و) دوستم دارد؟ حضرت فرمودند: به قلبت رجوع کن؛ اگر او را دوست داری، بدان او نیز دوستت دارد. ………………………………………… متن حدیث: عَنْ صَالِحِ بْنِ الْحَکَمِ قَالَ سَمِعْتُ رَجُلًا یَسْأَلُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ عَنِ الرَّجُلِ یَقُولُ: إِنِّی أَوَدُّکَ فَکَیْفَ أَعْلَمُ أَنَّهُ یَوَدُّنِی قَالَ: امْتَحِنْ قَلْبَکَ؛ فَإِنْ کُنْتَ تَوَدُّهُ فَإِنَّهُ یَوَدُّک‏![۱] ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ [۱] . بحار الأنوار (ط – بیروت)، ج‏۷۱، ص ۱۸۲، باب استحباب إخبار الأخ فی الله بحبه له و أن القلب یهدی إلى القلب‏ نوشته های مرتبط: خدا را در قلب های شکسته پیدا کن خداست زائر حسین علیه السلام در شب جمعه دلی شکسته تر از من در آن زمانه نبود به مادرش تهمت (زنا) زدی؟! رسیدن به مقام قرب الهی فقط با محبّت حضرت زهرا خداوند دل های

  … ادامه مطلب …

 • خدا را در قلب های شکسته پیدا کن

  خدا را در قلب های شکسته پیدا کن

    پیامبر أکرم صلّی الله علیه و آله می فرمایند: همانا خداوند قلب های شکسته را دوست دارد! راوی سؤال کرد: خدا کجاست؟ حضرت فرمودند: در قلب های شکسته… متن حدیث: إنّ اللّه یُحبُّ کلَّ قَلبٍ حَزِین وَ سُئِلَ أَیْنَ اللّه؟ فقال: عِندَ المُنکَسِرَهِ قُلُوبُهُم.[۱] ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ [۱] . بحار الأنوار (ط – بیروت)، ج‏۷۰، ص ۱۵۷ نوشته های مرتبط: خدا دل های شکسته را دوست دارد شکسته قلب من جانا به عهد خود وفا کن در کوی ما شکسته دلی می خرند و بس دلی شکسته تر از من در آن زمانه نبود در دنیا مثل آقای خامنه ای نمی توانیم پیدا کنیم احیاء شعائر فاطمیه بزرگ ترین رستگاری است پدران،مادران و فرزندان آخرالزمان اقبال و ادبار دل ها زیارت امام رضا افضل از زیارت امام حسین است من در میان جمع و “جمع” جای دیگر است

 • ۱۳ نظر برای این مطلب
 • حسین
  مرداد ۳۰ام, ۱۳۹۰ در ۱:۴۴ ب.ظ

  سلام آقای فلاح من حسین کاظمی هستم از خطه ی سرسبز بوانات خیلی سایت تریپی داری (ایول) تو این شبهای قدر ما رو فراموش نکن
  یا علی مدد

   [پاسخ]

   ریحانه
   آذر ۱۴ام, ۱۳۹۰ در ۶:۱۵ ب.ظ

   سلام داداش حمید خوبین؟؟؟ خیلی از آشناییتون خوشبختم … ایام محرم رو به شما تسلیت می گم داداشی … مخصوصا این شبهای عزیز …. ما را از دعای خیرتان بی بهره مگذارید التماس دعا اگه با تبادل لینک موافق هستید حتما اطلاع دهید …. با تشکر ..

    [پاسخ]

    نومــــه
    آبان ۲۸ام, ۱۳۹۱ در ۳:۳۳ ب.ظ

    مثل این نوحه خوانهایی که این روزها عکسشان روی بنرها رفته است …!
    اگر هدف تعظیم شعائر حسینی است، عکست روی بنر چکار میکند؟!

    جناب فلاح، آیا بهتر نیست عکستان را فقط در بخش “در باره من” بگذارید؟

     [پاسخ]

     مهدی
     آذر ۶ام, ۱۳۹۱ در ۸:۵۰ ب.ظ

     سلام و ارادت
     عزاداری هاتون مقبول
     به یاد ماهم باشین…

      [پاسخ]

      آرا
      آذر ۷ام, ۱۳۹۱ در ۱۰:۴۷ ق.ظ

      خدایا در ماتم سردار ایمان و وفا مرا بکش

       [پاسخ]

       مجتبی بی کس
       آذر ۸ام, ۱۳۹۱ در ۷:۳۵ ب.ظ

       سلام برادر بزرگوار حقیقتا وب بسیار عالی وتاثیرگذاری دارین خدا خیرتون بده اخوی یه خواهش داشتم کد نوای وب رو برام اگه زحمتی نیست بدین منم استفاده کنم بسیار قشنگه

        [پاسخ]

        mehdi
        آذر ۱۲ام, ۱۳۹۱ در ۸:۰۰ ب.ظ

        چرا همه می گویند : امان از دل زینب
        اما ندیدم کسی بگوید:امان از دل سجاد؟
        مصبت ببینی اما نتوانی حرکت کنی سخت تر نیست؟ تشنگی بیمار تب دار شدیدتر نیست؟
        در اوج مصائب پذیرفتن مسولیت امامت کمرشکن نیست؟ تنها مرد بازمانده حرم بودن در مسیر کوفه و شام غم انگیز نیست؟
        مصیبت حضرت سید الساجدین زین العابدین بالاترین مصیبتها بود. نبود؟!!!
        دوستان در عزاداریها حتما متذکر اندوه او هم باشید. التماس دعا

         [پاسخ]

         جامانده از پرواز
         آذر ۲۴ام, ۱۳۹۱ در ۹:۰۲ ق.ظ

         بعد از دعا برای تعجیل در فرج اقا امام زمان

         خدایا خودت می دانی تا اقا امام زمان علیه السلام ظهور نکنند مشکلات جهان حل نمی شود. مشکلات مسلمانان حل نمی شود . خدایا تو می دانی چه گوهری پنهان است و ما از او غافل و یا بی خبریم . بخدا بی خبریم وگرنه یک ساعت ارام نمی نشستیم.
         بحق حضرت عباس علیه السلام خدایا قلب مهربانش را با ظهور شاد گردان . امین
         خدایا بما شناخت و صبر عطا کن
         یارب آن خورشید تابان جهان کی خواهد امد
         جلوه گر از ابر غیبت ناگهان کی خواهد امد

         انکه مدتهاست بهرش دیده بر راهند خلقی
         بار الها ان مسافر بی گمان کی خواهد امد؟

         غم فزون شد ، قلب خون شد ، صبر از دلها برون شد
         شیعیان را غمگسار مهربان کی خواهد امد؟

          [پاسخ]

          حزب الله سایبر
          آبان ۲۱ام, ۱۳۹۲ در ۱۲:۲۸ ق.ظ

          سلام حاجی
          از حزب الله سایبر حمایت کنید
          یاعلی
          http://hezbollah-shoosh.rzb.ir/

           [پاسخ]

           محمد حسین مجد
           آبان ۲۱ام, ۱۳۹۲ در ۱۲:۳۰ ق.ظ

           صل الله علیک یا ابا عبد الله

            [پاسخ]

            علی کرمی
            آبان ۲۲ام, ۱۳۹۲ در ۱۱:۱۷ ق.ظ

            متشکرم برادر
            خدا خیرت بده

             [پاسخ]

             سعید احمدی
             آبان ۱ام, ۱۳۹۴ در ۶:۳۲ ب.ظ

             با سلام و عرض قبولی عزاداری ایام محرم
             جناب آقای فلاح خوب است مطالبی که در وبلاگتون می گذارید از لحاظ سندی محکم و قابل دفاع باشد. و گاهی این مطالب امثال شما روحانیت که مورد اطمینان مردم هستید تبدیل به یک عقیده می شود و بعد تصحیح آن بسیار مشکل خواهد شد مثلا این که کوچکی قبر ابالفضل را یک کتاب غیر معتبر مثل سوگنامه و معالی نقل می کنند که قابل دفاع نیست ثانیا از کجا معلوم که قبر اصلی که حضرت در آن دفن است کوچک باشد که با این فرض تمام ادعا باطل می شود. حرف بسیار است اما مجال کوتاه / باعرض سپاس

              [پاسخ]

              عباس
              آبان ۱۹ام, ۱۳۹۶ در ۱۰:۱۱ ب.ظ

              قلمتون پایدار

               [پاسخ]

              • نظر بدهيد
              • نام:
               ایمیل:
               وبسایت:

               استفاده از مطالب وبگاه ما با ذکر منبع بلامانع می باشد
               Copyright © 2014 - 2015 Hr-Fallah.ir
               Designer : Mohammad Rafiei