حمیدرضا فلاح

حمیدرضا فلاح

حمیدرضا فلاح تفتی

چرا قبر او کوچک است؟!

تعداد بازدیدها: 7,906 مشاهده

در کتاب «سوگنامه ی آل محمّد» به نقل از کتاب «معالی السبطین» آمده است که:

در زمان علامه ی بحرالعلوم گوشه هایی از مرقد مطهّر حضرت باالفضل العبّاس (علیه السلام) ویران شد و نیاز به تعمیر و نوسازی پیدا کرد. این جریان را به علامه ی بحرالعلوم خبر دادند و بنا شد که وی با معماری در روز معیّنی برای دیدار قبر مقدّس و تعیین مقدار تعمیر بر سر مرقد مطهّر بروند.

آن روز فرا رسید و آن دو با هم وارد سرداب گردیدند و از نزدیک بنای قبر را دیدند، در این بین معمار نگاهی به قبر و نگاهی به علامه کرد و پرسید: آقا اجازه می فرمایی سؤالی کنم؟

علامه فرمود: بپرس. معمار گفت: ما تا کنون خوانده و شنیده بودیم که حضرت اباالفضل العبّاس (علیه السلام) قامتی بلند داشته اند، به طوری که هر گاه سوار بر اسب می شدند زانوان ایشان برابر گوشهای اسب می رسیده است. بنابراین باید قبر آن حضرت طول بیشتری داشته باشد، ولی من می بینم صورت قبر کوچک است، آیا شنیده های من دروغ است، یا کوچکی قبر علّت دارد؟

علامه به جای پاسخ، سر به دیوار نهاد و به شدّت شروع به گریستن کرد. گریه ی طولانی او معمار را نگران ساخت و عرض کرد:

آقای من، چرا منقلب و گریان شدی، مگر من چه گفتم؟

علامه فرمود: شنیده های تو درست است و همان گونه که گفتی حضرت عبّاس (علیه السلام) قامتی بلند و رشید داشته است، ولی سؤال تو مرا به یاد مصائب جانکاه حضرت عبّاس (علیه السلام) انداخت، زیرا به قدری شمشیر و تیر و نیزه بر وی وارد شد که بدنش را قطعه قطعه نمود و آن قامت بلند به قطعاتی کوچک تبدیل یافت.

آیا توانتظار داری بدن قمر بنی هاشم (علیه السلام) که قطعات آن توسط امام سجّاد زین العابدین علی بن الحسین (علیه السلام) جمع آوری و دفن شده، قبری بزرگتر از این قبر داشته باشد؟!

هر یک از شهیدان، هنگامی که هدف تیر قرار می گرفتند، با دستهای خود تیر را از بدن بیرون می آوردند یا ممکن بود بیرون آورند، ولی آن کس که دستهایش را قطع کرده اند و در برابر چهار هزار تیر انداز قرار گرفته چه حالی خواهد داشت؟!

هر سوارکاری وقتی می خواهد از اسب پیاده شود، یک دست خود را بر روی بلندی زین، و دست دیگرش را بر دهانه ی اسب می گذارد تا پیاده گردد، امّا کسی که دست ندارد چگونه پیاده می شود؟!

و نیز هر سوارکاری که از پشت اسب بر زمین می افتد، در هنگام سقوط، دستهایش را جلوتر بر زمین می نهد که بدنش آسیب نبیند، ولی آن کسی که دست ندارد چه حالتی خواهد داشت؟!

کسی که قامتی بلند دارد و بدنش مثل خارپشت پر از تیر شده است، هنگامی که از پشت اسب بر زمین می افتد تیرها بر بدنش فرو می روند.

ای قمر بنی هاشم،  هنگامی که تو از پشت اسب بر زمین افتادی، تیرها که بر سینه و پهلو و سایر اعضای تو نشسته بودند در اعماق بدن نازنین تو فرو رفتند و أمعاء و احشای تو را پاره پاره ساختند، آه آه… .

حمیدرضا
موضوعات: مذهب
مطالب مرتبط
 • عنایت امام زمان به روضه حضرت اباالفضل

  عنایت امام زمان به روضه حضرت اباالفضل

  این تشرّف از مهم‏ترین و روح‏ افزاترین رویدادهاى زندگانى مرحوم فشندى (ره) است. تشرّف حاضر، به‏ سبب بعضى از جنبه ‏هاى منحصر به فرد که به برخى از آنها اشاره خواهد شد مورد توجه تعداد زیادى از شیفتگان امام عصر (علیه السلام) مى ‏باشد. آیت الله ناصرى دولت‏ آبادى ماجراى این تشرّف را خود، مستقیما از زبان حاجى شنیده و در کتاب «آب حیات» آورده است. همچنین جناب قاضى زاهدى نیز آن را از زبان خود آن مرحوم شنیده و در کتاب خود نقل کرده است. ما اینک تلفیق دو روایت را جهت تتمیم آن، براى خوانندگان محترم مى ‏آوریم. حاج محمد على فشندى تهرانى مى ‏گوید: سال اولى که به «مکه مکرمه» مشرّف شدم، از خداى مهربان در آنجا خواستم که توفیق دهد تا در سال‏ هاى بعد نیز، تا بیست سفر به مکّه بیایم تا شاید امیرالحاج و

  … ادامه مطلب …

 • ماجرای توسل به حضرت اباالفضل و شفای چشم یکی از علما

  ماجرای توسل به حضرت اباالفضل و شفای چشم یکی از علما

  آیت الله العظمی شبیری زنجانی (دام ظله) در جلد سوم کتاب «جرعه ای از دریا» می نویسد: مرحوم حاج میرزا فخرالدین جزایری فرزند آسید علی جزایری است که از علمای درجه اول تهران بود و این قضیه را ایشان نقل می ‌کرد که یک وقت ناراحتی چشم پیدا کردم. پیش دکتر امین الملک (که زمانی وزیر بهداری بود) رفتم. وی متخصص چشم و اولین چشم پزشک تهران بود و بعدا به دکتر مرزبان لقب پیدا کرد. دکتر امین الملک چشمم را عمل کرد. حاج میرزا فخرالدین می‌ گفت: من از حاج آقا جمال اصفهانی ـ برادر حاج آقا نورالله و آقا نجفی اصفهانی ـ شنیده بودم که خواندن این ابیات برای توسل به حضرت اباالفضل العباس علیه السلام خیلی مؤثر است: ای ماه بنی هاشم خورشید لقا عباس ….. ای نور دل حیدر شمع شهدا عباس از محنت و درد وغم

  … ادامه مطلب …

 • شب قدر شب گناه نیست!

  شب قدر شب گناه نیست!

  صاحب کتاب «ابوب الجنان» که کتاب بسیار پربار و نایابی است می نویسد: جوان بی تقوایی که به خیر و سعادت خود در زندگی اهمیتی نمی داد و ملاحظه چیزی را نمی کرد، بر اثر چشم چرانی به دختری دل بسته بود، ولی آن دختر تن به خواسته نامشروع او نمی داد. شبی از شب های قدر که وقت بیداری و مناجات و قرآن و گریه و درد دل با خداست و مردم همگی در مساجد و مجالس احیاء جمع شده بودند، این جوان که دیده بود والدین آن خانم زودتر از منزل خارج شده اند راه را بر این دختر که قصد داشته به تنهایی مسیر بین خانه و مسجد را طی کند بست. دختر که دید کاری از دستش ساخته نیست در پاسخ به خواسته آن جوان گفت: امشب شب احیاء و شب گرفتن برات است. آیا انصاف

  … ادامه مطلب …

 • سفارش امام زمان در نیکی به پدر

  سفارش امام زمان در نیکی به پدر

  آقای سید محمد موسوی نجفی معروف به هندی که از اتقیای علما و ائمه ی جماعت حرم امیرالؤمنین علیه السّلام است نقل کرد از جانب شیخ باقر فرزند شیخ هادی کاظمینی مجاور نجف اشرف و ایشان از شخص مورد اعتمادی که به دلاکی اشتغال داشت. آن شخص را پدر پیری بود که هیچ گونه کوتاهی نسبت به خدمتگزاری او نمی کرد، حتی خودش برای او آب در مستراح می برد و منتظر می شد تا خارج شود و به مکانش برساند. پیوسته ملازم خدمت او بود، مگر در شب چهارشنبه که به مسجد سهله می رفت و در آن شب به واسطه ی اعمال مسجد سهله و شب زنده داری در آنجا، از خدمت معذور بود؛ ولی پس از مدتی ترک کرد و دیگر به آنجا نرفت. از او پرسیدم: ـ چرا رفتن به مسجد سهله را ترک کردی؟ گفت:

  … ادامه مطلب …

 • دستور آیت الله بهجت برای پیدا شدن گمشده

  دستور آیت الله بهجت برای پیدا شدن گمشده

  شاید این مطلب برای برخی از بینندگان تعجّب آور باشد که حتی برای پیدا کردن وسایل گمشده دستور و رهنمودی وجود داشته باشد اما بارها خودم یا خانواده ام وسایل و یا اشیاء گرانبهائی گم کرده ایم و با توسل به این دستور مرحوم آیت الله بهجت (رضوان الله تعالی علیه) گمشده های خود را پیدا کرده ایم! بنده اطمینان دارم اگر کسی با عقیده به این دستور عمل کند یقیناً به مقصود خود خواهد رسید. آیت الله محمدی ری شهری در کتاب «زمزم عرفان»، دستور مرحوم آیت الله بهجت (رضوان الله تعالی علیه) را اینگونه عنوان کرده اند: آیت الله بهجت در دیداری فرمودند: «أَصْبَحْتُ فی أَمانِ الله، أَمْسَیْتُ فی جِوارِ اللهِ»[۱] هفت بار، برای پیدا کردن گمشده خوب است. یکی می گفت[۲]: با کسی کار داشتم. نه اسمش را می دانستم و نه جایش را. از صبح تا

  … ادامه مطلب …

 • آیا می دانی روز عاشورا با من چه کردند؟!

  آیا می دانی روز عاشورا با من چه کردند؟!

  مرحوم سیّد محمدابراهیم قزوینی (متوفی۱۳۶۰ ه.ق) در صحن مطهّر حضرت اباالفضل علیه السّلام امام جماعت بودند و مرحوم آقا شیخ محمدعلی خراسانی (متوفی ۱۳۸۳) که واعظی بی نظیر بود، بعد از نماز ایشان منبر می رفت. یک شب، مرحوم واعظ خراسانی مصیبت حضرت اباالفضل علیه السّلام را خوانده و از اصابت تیر به چشم مقدّس آن حضرت یاد کرده بود. مرحوم قزوینی، که سخت متأثّر شده و بسیار گریه کرده بود، به ایشان گفته بود: چنین مصیبت های سخت را که سند خیلی قوی هم ندارد چرا می خوانید؟! شب در عالم رؤیا به محضر مقدّس حضرت اباالفضل علیه السّلام مشرّف شده بود، آقا خطاب به ایشان فرموده بود: سیّد ابراهیم! آیا تو در کربلا بودی که بدانی روز عاشورا با من چه کردند؟! پس از آنکه دو دستم از بدن جدا گردید، سپاه دشمن مرا تیر باران کردند، در

  … ادامه مطلب …

 • ۱۳ نظر برای این مطلب
 • حسین
  آگوست 21st, 2011 در 1:44 ب.ظ

  سلام آقای فلاح من حسین کاظمی هستم از خطه ی سرسبز بوانات خیلی سایت تریپی داری (ایول) تو این شبهای قدر ما رو فراموش نکن
  یا علی مدد

   [پاسخ]

   ریحانه
   دسامبر 5th, 2011 در 6:15 ب.ظ

   سلام داداش حمید خوبین؟؟؟ خیلی از آشناییتون خوشبختم … ایام محرم رو به شما تسلیت می گم داداشی … مخصوصا این شبهای عزیز …. ما را از دعای خیرتان بی بهره مگذارید التماس دعا اگه با تبادل لینک موافق هستید حتما اطلاع دهید …. با تشکر ..

    [پاسخ]

    نومــــه
    نوامبر 18th, 2012 در 3:33 ب.ظ

    مثل این نوحه خوانهایی که این روزها عکسشان روی بنرها رفته است …!
    اگر هدف تعظیم شعائر حسینی است، عکست روی بنر چکار میکند؟!

    جناب فلاح، آیا بهتر نیست عکستان را فقط در بخش “در باره من” بگذارید؟

     [پاسخ]

     مهدی
     نوامبر 26th, 2012 در 8:50 ب.ظ

     سلام و ارادت
     عزاداری هاتون مقبول
     به یاد ماهم باشین…

      [پاسخ]

      آرا
      نوامبر 27th, 2012 در 10:47 ق.ظ

      خدایا در ماتم سردار ایمان و وفا مرا بکش

       [پاسخ]

       مجتبی بی کس
       نوامبر 28th, 2012 در 7:35 ب.ظ

       سلام برادر بزرگوار حقیقتا وب بسیار عالی وتاثیرگذاری دارین خدا خیرتون بده اخوی یه خواهش داشتم کد نوای وب رو برام اگه زحمتی نیست بدین منم استفاده کنم بسیار قشنگه

        [پاسخ]

        mehdi
        دسامبر 2nd, 2012 در 8:00 ب.ظ

        چرا همه می گویند : امان از دل زینب
        اما ندیدم کسی بگوید:امان از دل سجاد؟
        مصبت ببینی اما نتوانی حرکت کنی سخت تر نیست؟ تشنگی بیمار تب دار شدیدتر نیست؟
        در اوج مصائب پذیرفتن مسولیت امامت کمرشکن نیست؟ تنها مرد بازمانده حرم بودن در مسیر کوفه و شام غم انگیز نیست؟
        مصیبت حضرت سید الساجدین زین العابدین بالاترین مصیبتها بود. نبود؟!!!
        دوستان در عزاداریها حتما متذکر اندوه او هم باشید. التماس دعا

         [پاسخ]

         جامانده از پرواز
         دسامبر 14th, 2012 در 9:02 ق.ظ

         بعد از دعا برای تعجیل در فرج اقا امام زمان

         خدایا خودت می دانی تا اقا امام زمان علیه السلام ظهور نکنند مشکلات جهان حل نمی شود. مشکلات مسلمانان حل نمی شود . خدایا تو می دانی چه گوهری پنهان است و ما از او غافل و یا بی خبریم . بخدا بی خبریم وگرنه یک ساعت ارام نمی نشستیم.
         بحق حضرت عباس علیه السلام خدایا قلب مهربانش را با ظهور شاد گردان . امین
         خدایا بما شناخت و صبر عطا کن
         یارب آن خورشید تابان جهان کی خواهد امد
         جلوه گر از ابر غیبت ناگهان کی خواهد امد

         انکه مدتهاست بهرش دیده بر راهند خلقی
         بار الها ان مسافر بی گمان کی خواهد امد؟

         غم فزون شد ، قلب خون شد ، صبر از دلها برون شد
         شیعیان را غمگسار مهربان کی خواهد امد؟

          [پاسخ]

          حزب الله سایبر
          نوامبر 12th, 2013 در 12:28 ق.ظ

          سلام حاجی
          از حزب الله سایبر حمایت کنید
          یاعلی
          http://hezbollah-shoosh.rzb.ir/

           [پاسخ]

           محمد حسین مجد
           نوامبر 12th, 2013 در 12:30 ق.ظ

           صل الله علیک یا ابا عبد الله

            [پاسخ]

            علی کرمی
            نوامبر 13th, 2013 در 11:17 ق.ظ

            متشکرم برادر
            خدا خیرت بده

             [پاسخ]

             سعید احمدی
             اکتبر 23rd, 2015 در 6:32 ب.ظ

             با سلام و عرض قبولی عزاداری ایام محرم
             جناب آقای فلاح خوب است مطالبی که در وبلاگتون می گذارید از لحاظ سندی محکم و قابل دفاع باشد. و گاهی این مطالب امثال شما روحانیت که مورد اطمینان مردم هستید تبدیل به یک عقیده می شود و بعد تصحیح آن بسیار مشکل خواهد شد مثلا این که کوچکی قبر ابالفضل را یک کتاب غیر معتبر مثل سوگنامه و معالی نقل می کنند که قابل دفاع نیست ثانیا از کجا معلوم که قبر اصلی که حضرت در آن دفن است کوچک باشد که با این فرض تمام ادعا باطل می شود. حرف بسیار است اما مجال کوتاه / باعرض سپاس

              [پاسخ]

              عباس
              نوامبر 10th, 2017 در 10:11 ب.ظ

              قلمتون پایدار

               [پاسخ]

              • نظر بدهيد
              • نام:
               ایمیل:
               وبسایت:

               استفاده از مطالب وبگاه ما با ذکر منبع بلامانع می باشد
               Copyright © 2014 - 2015 Hr-Fallah.ir
               Designer : Mohammad Rafiei