حمیدرضا فلاح

حمیدرضا فلاح

حمیدرضا فلاح تفتی

بردباري امام حسن (علیه السلام)

تعداد بازدیدها: 4,291 مشاهده

هر يک از ائمه با يکي از اوصاف باارزش توصيف مي ‏شوند و امام حسن (علیه السلام) از بين آن همه اوصاف حميده ‏اش، با حلم توصيف مي‏ شود. به طوري که «الحلم الحسنية» از مشهورترين اوصاف اين بزرگوار و مثلي معروف است.

مردي از اهل شام که مغز او با تلقينات منافقانه‏ ي بني‏ اميه مسموم شده بود و عداوت حسن مجتبي را در دل پرورانده بود، وارد مدينه شد. امام مجتبي (علیه السلام) را ملاقات کرد و نتوانست خود را نگه دارد و امام را لعن کرد و پيوسته و بي‏ امان به حضرت ناسزا مي‏ گفت. امام چيزي نفرمود تا وقتي که مرد شامي خشم خود را کاملا خالي کرد.

امام که به گمراهي او پي برده بود، در حالي که سوار اسب بود، با تواضع تمام خم شد و به او سلام کرد و فرمود: اي شيخ! گمان مي‏ کنم که تو در اين شهر غريبي و گويا حقيقت بر تو مشتبه شده. اگر از من رضايت مي‏ طلبي من تو را مي ‏بخشم و اگر خواسته ‏اي داري و به چيزي محتاج هستي بگو. اگر پياده ‏اي به تو مرکب مي‏ دهم و اگر گرسنه ‏اي سيرت مي‏ کنم و اگر عريان باشي به تو لباس مي‏ دهم و هر چند روز که در مدينه هستي، اگر در خانه‏ ي ما مهمان باشي، با کمال ميل پذيراي تو هستم، چون منزل ما وسيع و گسترده است.

مرد شامي از شنيدن اين سخنان چنان متأثر شد و قهرا گريه کرد. سپس گفت: گواهي مي ‏دهم[1]  که تو در روي زمين خليفه‏ اي، خدا مي‏ داند رسالت خود را در کجا قرار دهد[2]. شگفتا که پدرت مبغوض ترين خلق نزد من بود، ولي هم‏ اکنون محبوب ترين خلق خداست.

سپس مرد شامي وسائل خويش را به خانه ‏ي امام حسن (علیه السلام) آورد و تا در مدينه بود مهمان حضرتش بود. سرانجام به حقانيت اهل بيت اعتقاد کامل يافت.[3]

همچنین است مروان حکم ـ که هيچگاه از آزار آن گرامي فروگذار نمي کرد ـ ، به هنگام رحلت آن امام، در تشييع شرکت کرد.

حضرت امام حسين (علیه السلام) فرمود: تو به هنگام حيات برادرم، هر چه از دستت برآمد، کردي، و اما اينک در تشييع او، حاضر آمده اي و مي گريي؟!

پاسخ داد: هر چه کردم، با کسي کردم که بردباريش از اين کوه ـ اشاره به کوهي در مدينه ـ بيشتر بود.[4]

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

[1]. أَشْهَدُ أَنَّكَ خَلِيفَةُ اللَّهِ فِي أَرْضِهِ اللَّهُ أَعْلَمُ حَيْثُ يَجْعَلُ رِسالَتَهُ وَ كُنْتَ أَنْتَ وَ أَبُوكَ أَبْغَضَ خَلْقِ اللَّهِ إِلَيَّ وَ الْآنَ أَنْتَ أَحَبُّ خَلْقِ اللَّهِ إِلَي‏.

[2]. اللَّهُ أَعْلَمُ حَيْثُ يَجْعَلُ رِسالَتَه‏ (سوره مبارکه انعام، آیه 124)

[3]. بحار الأنوار، ج‏43، ص344 و منتهی الآمال؛ زندگی امام حسن (علیه السلام) و مناقب، ج4، ص19 به نقل از «خانه های مأذون»، ص140.

[4]. تاریخ الخلفاء، ص191به نقل از «پیشوای دوّم»، ص9.

حمیدرضا
موضوعات: مذهب
مطالب مرتبط
 • عنایت امام زمان به روضه حضرت اباالفضل

  عنایت امام زمان به روضه حضرت اباالفضل

  اين تشرّف از مهم‏ترين و روح‏ افزاترين رويدادهاى زندگانى مرحوم فشندى (ره) است. تشرّف حاضر، به‏ سبب بعضى از جنبه ‏هاى منحصر به فرد كه به برخى از آنها اشاره خواهد شد مورد توجه تعداد زيادى از شيفتگان امام عصر (علیه السلام) مى ‏باشد. آيت الله ناصرى دولت‏ آبادى ماجراى اين تشرّف را خود، مستقيما از زبان حاجى شنيده و در كتاب «آب حيات» آورده است. همچنين جناب قاضى زاهدى نيز آن را از زبان خود آن مرحوم شنيده و در كتاب خود نقل كرده است. ما اينك تلفيق دو روايت را جهت تتميم آن، براى خوانندگان محترم مى ‏آوريم. حاج محمد على فشندى تهرانى مى ‏گويد: سال اولى كه به «مكه مكرمه» مشرّف شدم، از خداى مهربان در آنجا خواستم كه توفيق دهد تا در سال‏ هاى بعد نيز، تا بيست سفر به مكّه بيايم تا شايد اميرالحاج و

  … ادامه مطلب …

 • ماجرای توسل به حضرت اباالفضل و شفای چشم یکی از علما

  ماجرای توسل به حضرت اباالفضل و شفای چشم یکی از علما

  آیت الله العظمی شبیری زنجانی (دام ظله) در جلد سوم کتاب «جرعه ای از دریا» می نویسد: مرحوم حاج میرزا فخرالدین جزایری فرزند آسید علی جزایری است که از علمای درجه اول تهران بود و این قضیه را ایشان نقل می ‌کرد که یک وقت ناراحتی چشم پیدا کردم. پیش دکتر امین الملک (که زمانی وزیر بهداری بود) رفتم. وی متخصص چشم و اولین چشم پزشک تهران بود و بعدا به دکتر مرزبان لقب پیدا کرد. دکتر امین الملک چشمم را عمل کرد. حاج میرزا فخرالدین می‌ گفت: من از حاج آقا جمال اصفهانی ـ برادر حاج آقا نورالله و آقا نجفی اصفهانی ـ شنیده بودم که خواندن این ابیات برای توسل به حضرت اباالفضل العباس علیه السلام خیلی مؤثر است: ای ماه بنی هاشم خورشید لقا عباس ….. ای نور دل حیدر شمع شهدا عباس از محنت و درد وغم

  … ادامه مطلب …

 • شب قدر شب گناه نیست!

  شب قدر شب گناه نیست!

  صاحب کتاب «ابوب الجنان» که کتاب بسیار پربار و نایابی است می نویسد: جوان بی تقوایی که به خیر و سعادت خود در زندگی اهمیتی نمی داد و ملاحظه چیزی را نمی کرد، بر اثر چشم چرانی به دختری دل بسته بود، ولی آن دختر تن به خواسته نامشروع او نمی داد. شبی از شب های قدر که وقت بیداری و مناجات و قرآن و گریه و درد دل با خداست و مردم همگی در مساجد و مجالس احیاء جمع شده بودند، این جوان که دیده بود والدین آن خانم زودتر از منزل خارج شده اند راه را بر این دختر که قصد داشته به تنهایی مسیر بین خانه و مسجد را طی کند بست. دختر که دید کاری از دستش ساخته نیست در پاسخ به خواسته آن جوان گفت: امشب شب احیاء و شب گرفتن برات است. آیا انصاف

  … ادامه مطلب …

 • سفارش امام زمان در نیکی به پدر

  سفارش امام زمان در نیکی به پدر

  آقای سید محمد موسوی نجفی معروف به هندی که از اتقیای علما و ائمه ی جماعت حرم امیرالؤمنین علیه السّلام است نقل کرد از جانب شیخ باقر فرزند شیخ هادی کاظمینی مجاور نجف اشرف و ایشان از شخص مورد اعتمادی که به دلاکی اشتغال داشت. آن شخص را پدر پیری بود که هیچ گونه کوتاهی نسبت به خدمتگزاری او نمی کرد، حتی خودش برای او آب در مستراح می برد و منتظر می شد تا خارج شود و به مکانش برساند. پیوسته ملازم خدمت او بود، مگر در شب چهارشنبه که به مسجد سهله می رفت و در آن شب به واسطه ی اعمال مسجد سهله و شب زنده داری در آنجا، از خدمت معذور بود؛ ولی پس از مدتی ترک کرد و دیگر به آنجا نرفت. از او پرسیدم: ـ چرا رفتن به مسجد سهله را ترک کردی؟ گفت:

  … ادامه مطلب …

 • دستور آیت الله بهجت برای پیدا شدن گمشده

  دستور آیت الله بهجت برای پیدا شدن گمشده

  شاید این مطلب برای برخی از بینندگان تعجّب آور باشد که حتی برای پیدا کردن وسایل گمشده دستور و رهنمودی وجود داشته باشد اما بارها خودم یا خانواده ام وسایل و یا اشیاء گرانبهائی گم کرده ایم و با توسل به این دستور مرحوم آیت الله بهجت (رضوان الله تعالی علیه) گمشده های خود را پیدا کرده ایم! بنده اطمینان دارم اگر کسی با عقیده به این دستور عمل کند یقیناً به مقصود خود خواهد رسید. آیت الله محمدی ری شهری در کتاب «زمزم عرفان»، دستور مرحوم آیت الله بهجت (رضوان الله تعالی علیه) را اینگونه عنوان کرده اند: آیت الله بهجت در دیداری فرمودند: «أَصْبَحْتُ فی أَمانِ الله، أَمْسَیْتُ فی جِوارِ اللهِ»[1] هفت بار، برای پیدا کردن گمشده خوب است. یکی می گفت[2]: با کسی کار داشتم. نه اسمش را می دانستم و نه جایش را. از صبح تا

  … ادامه مطلب …

 • آیا می دانی روز عاشورا با من چه کردند؟!

  آیا می دانی روز عاشورا با من چه کردند؟!

  مرحوم سیّد محمدابراهیم قزوینی (متوفی1360 ه.ق) در صحن مطهّر حضرت اباالفضل علیه السّلام امام جماعت بودند و مرحوم آقا شیخ محمدعلی خراسانی (متوفی 1383) که واعظی بی نظیر بود، بعد از نماز ایشان منبر می رفت. یک شب، مرحوم واعظ خراسانی مصیبت حضرت اباالفضل علیه السّلام را خوانده و از اصابت تیر به چشم مقدّس آن حضرت یاد کرده بود. مرحوم قزوینی، که سخت متأثّر شده و بسیار گریه کرده بود، به ایشان گفته بود: چنین مصیبت های سخت را که سند خیلی قوی هم ندارد چرا می خوانید؟! شب در عالم رؤیا به محضر مقدّس حضرت اباالفضل علیه السّلام مشرّف شده بود، آقا خطاب به ایشان فرموده بود: سیّد ابراهیم! آیا تو در کربلا بودی که بدانی روز عاشورا با من چه کردند؟! پس از آنکه دو دستم از بدن جدا گردید، سپاه دشمن مرا تیر باران کردند، در

  … ادامه مطلب …

 • 5 نظر برای این مطلب
 • بشارت
  مرداد 15ام, 1391 در 0:35 ق.ظ

  سلام و خداقوت!
  اگر حلم حسنی(ع)نبود عاشورای حسینی،عاشورای حسینی نمی شد.

   [پاسخ]

   گمنام
   مرداد 16ام, 1391 در 11:42 ب.ظ

   سلام.طاعات و عباداتتون قبول درگاه حق
   ما تالاری راه اندازی کردیم به نام نورالمهدی
   این تالار قراره یه تالار تخصصی مذهبی و مهدویت باشه
   خوشحال میشیم در این راه کمکمون کنید
   http://nooromahdi.ir/forum

   یا مهدی

    [پاسخ]

    حمید
    مرداد 17ام, 1391 در 12:35 ب.ظ

    با عرض سلام و وقت بخیر
    طاعات و عبادات شما قبول درگاه حق انشاءالله
    جمعی از وبلاگ نویسان ارزشی شهر هزار سنگر آمل اقدام به ایجاد جنبشی مجازی کردند تا با ایجاد محتوی دینی و اسلامی فضای اینترنت در آمل و مازندران را ارزشی تر کنند.
    در بهمن 90 “مجمع وبلاگ نویسان کربلا” آغاز به کار کرد.اما به دلیل ضعف در انتخاب نامی مناسب و تجربه کم فعالیت نتوانست موفقیت کاملی را کسب کند.
    لذا از شما که سابقه حضور در فضای ارزشی را دارید و با نامهای که برای این عرصه انتخاب میکنند آشنا هستید درخواست داریم تا اگر نامی متناسب با فرهنگ و ارزشهای اسلامی و همچنین مردم مازندران و آمل به ذهنتان میرسد به ما معرفی نمایید تا بتوانیم مسئولیت سنگین مان را در شمال کشور به خوبی انجام دهیم.
    برای ارتباط با ما به این لینک : http://karbalabloggers.ir/contact
    یا با این ایمیل تماس بگیرید: karbalabloggers@gmail.com
    پیشاپیش از توجه شما به این حوزه ارزشی تشکر می نماییم و آرزوی توفیق روز افزون برای شما داریم.
    مدیر مجمع وبلاگ نویسان کربلا

     [پاسخ]

     وحید
     مرداد 1ام, 1392 در 10:34 ب.ظ

     عالی بود
     قربون آقامون برم…

      [پاسخ]

      کمند سرابی
      مرداد 2ام, 1392 در 2:42 ب.ظ

      عالی بود جناب .مستفیض شدیم ..

       [پاسخ]

      • نظر بدهيد
      • نام:
       ایمیل:
       وبسایت:

       استفاده از مطالب وبگاه ما با ذکر منبع بلامانع می باشد
       Copyright © 2014 - 2015 Hr-Fallah.ir
       Designer : Mohammad Rafiei