حمیدرضا فلاح

حمیدرضا فلاح

حمیدرضا فلاح تفتی

ماجرای خواننده معروف ترکیه با شاه

تعداد بازدیدها: 6,555 مشاهده

برنا آگلی و شاه

نویسنده کتاب «خاطرات من و فرح» که خود در جریان این مسائل بوده، می نویسد: رحیمعلی خرم (صاحب پارک خرم،اِرَم فعلی) یکبار خواننده معروف «برنا آگلی» را از کشور ترکیه به ایران آورد تا در کاباره او به اجرای برنامه بپردازد. یکی دو روز از ورود خواننده بسیار زیباروی ترکیه به تهران می گذرد، خبر به گوش شاه می رسد و راننده اش را می فرستد تا این آوازه خان را به کاخ او ببرد.

خواننده ترکیه ای مقاومت می کند و می گوید من هنرمند هستم نه فاحشه و برای من مهم نیست که این آقا شاه مملکت است.

رحیمعلی که هنوز روحیه زمان آسفالتکاری خود را حفظ کرده بود، زن بدبخت را مورد ضرب و شتم قرار می دهد و به زور کتک سوار اتومبیل می کند و به کاخ شاه می فرستد و ظاهراً در کاخ هم شاه به زور متوسل می شود و او را مورد اذیت و آزار قرار می دهد.

برنا آگلی خواننده ترکی

خواننده ترکیه ای که جان خود را در خطر می بیند و می ترسد از این کاخ رسوایی جان سالم در نبرد، تسلیم قضا و قدر شده و ظاهراً تسلیم می شود و رضایت اعلیحضرت(!) را جلب می کند. اما یکی دو روز بعد به بهانه خرید سوغاتی و تماشای خیابان های تهران به سفارت ترکیه پناه می برد و بلایی را که بر سرش آمده بود به اطلاع سفیر می رساند.

سفیر و کادر دیپلماتیک سفارت با ناباوری موضوع را از طریق وزارت خارجه و دربار دنبال می کنند، اما موضوع مورد تکذیب قرار می گیرد و سواک مأمور می شود که سریعاً خواننده مشهور را از کشور خارج کند.

معهذا موقعی که قصد داشتند او را از کشور خارج کنند مذاکراتی با وی به عمل آورده و با اهدای چندین قالیچه ی نفیس و مقداری جواهرات و پول نقد از وی قول می گیرند، اتفاقاتی که در تهران برایش افتاده فراموش کند! سفارت هم برای آنکه روابط اقتصادی ترکیه با ایران به خطر نیفتد موضوع را روی کاغذ نمی آورد و قضیه لاپوشانی می شود.

اینجانب تنها خبرنگاری بودم که با این خواننده در تهران چندین ملاقات داشتم و عکس هایی به اتفاق هم گرفته بودیم. یک روز در دفتر مجله ی «اطلاعات فرهنگی» نشسته بودم که تلفن زنگ زد و آقای هاشمی از کارکنان نگهبانی جلوی در ورودی مؤسسه اطلاع داد که دو نفر می خواهند مرا ببینند! گفتم گوشی را بده به دست یکی شان ببینم چه کار دارند. شخصی که گوشی تلفن را از آقای هاشمی گرفته بود، خود را کارمند نخست وزیری معرفی کرد و گفت یک کار کوچک اداری با من دارد! دعوت کردم به داخل ساختمان و محل کار من بیاید. اما دعوت مرا رد کرد و گفت شما جلوی در بیایید.

من با تعجب از اینکه نخست وزیزی چه کار اداری می تواند با من که هیچ کار اداری در نخست وزیزی ندارم(!) داشته باشد، روانه در شیشه ای جلوی مؤسسه اطلاعات شدم.

ظاهراً آقایان مرا می شناختند، چون به محض آنکه وارد سالن ورودی مؤسسه شدم، یکی از آنها که قد کوتاه تری داشت جلو آمد و مرا به اسم صدا کرد و به پشت مجسمه مرحوم عباس مسعوی، مؤسس روزنامه اطلاعات که در جلوی در ورودی مؤسسه اطلاعات قرار داشت کشاند و خیلی آهسته گفت: ما از ساواک آمده ایم و می خواهیم که دوری با هم در خیابان های تهران بزنیم.

در کف شیر نر خون خواره ای       غیر تسلیم و رضا کو چاره ای

گفتم: در خدمتم!

از در مؤسسه بیرون آمدم و سوار یک اتومبیل رامبلر آبی شدیم. راننده اتومبیل را به طرف خیابان سپه (امام خمینی کنونی) راند و از آنجا به باغ ملی رفت و یکی دو خیابان فرعی و اصلی دیگر را پشت سر گذاشت و سر از خیابان فرانسه (نوفل لوشاتو کنونی) درآوردیم. در تمام این مدت فردی که بلند قدتر بود و روی صندلی جلو کنار راننده قرار داشت، صدایش در نمی آمد و ساکت نشسته بود. نفر بغل دستی من که مرد میانه سالی با موهای جوگندمی بود، صحبت های عادی و معمولی می کرد که اوضاع چطور است. تیراژ کدام روزنامه بیشتر است. از کارت راضی هستی یا نه و این قبیل حرف ها.

پس از دقایقی اتومبیل در یکی از کوچه های فرعی شمال خیابان فرانسه توقف کرد و راننده اتومبیل در را باز کرد و از نفر بغل دستی من که جناب سرهنگ خطابش می کرد اجازه خواست تا برود و یک بسته سیگار تهیه کند!

این سیگار خریدن راننده نزدیک به نیم ساعت طول کشید و من متوجه شدم که راننده اصلاً دنبال تهیه سیگار نرفته، بلکه آن طرف خیابان زیر یک درخت ایستاده است. ظاهراً راننده حق نداشته در اتومبیل باقی بماند و از محتوای مذاکرات مطلع شود و خرید سیگار بهانه مؤدبانه ای برای ترک اتومبیل و اجرای دستوری که قبلاً به او داده شده، بوده است.

به محض اینکه راننده اتومبیل را ترک کرد، سرهنگ بدون مقدمه چینی گفت: شما چند بار خانم «برنا آکلی» را ملاقات کرده ای؟

من تا آمدم دهانم را باز کنم و پاسخ سوال را بدهم، دست برد در جیب بغل کتش و چند قطعه عکس مرا با «برنا آکلی» که در حوالی سد کرج گرفته شده بود درآورد و به دست من داد!

من ماجرای آشنایی و ملاقات با خواننده معروف ترک را مشروحاً توضیح دادم و گفتم: این عکس ها را هم خبرنگار عکاس مجله اطلاعات هفتگی برای چاپ در مجله گرفته بود و قرار نبود به شما بدهد!

مأمور ساواک گفت: عکس ها را به انضمام فیلم از آتلیه مؤسسه اطلاعات گرفته و عکاس مجله اطلاعات هفتگی از این موضوع بی اطلاع است.

من تا حدودی می دانستم که چه بلایی به سر این خواننده زیباروی ترک در تهران آمده است، اما اصلاً حدس نمی زدم که پای دربار شاه در میان باشد.

به هر حال برای رهایی از این وضع آنچه را هم که کم و بیش می دانستم تکذیب کردم و مأمور ساواک قول گرفت که در مورد این ملاقات با کسی حرف نزنم و هیچ عکس و خبری هم از این هنرمند ترکیه ای چاپ نکنم!

در همان موقع که این زن در تهران بود، تلویزیون هم یک نمایش تلویزیونی از او ضبط کرده بود که هرگز پخش نشد. من چون در جریان ضبط این برنامه تلویزیونی بودم علت را از کارگردان هنری برنامه سؤال کردم و معلوم شد در این مورد هم دخالت ساواک در کار بوده است. اینها می ترسیدند که خواننده معروف ترکیه ای در بازگشت به مملکتش دست از دهان بشوید و آبروی اعلیحضرت همایونی(!) را ببرد.

به همین دلیل سعی می کردند هرگونه آثار حضور این خواننده ترک را در ایران پاک کنند تا اگر سوغاتی های فراوان و سری جواهرات و قالی های نفیس و هدایایی که به عنوان حق السکوت به وی داده بودند جلوی چشمش را نگرفت و مثل «سالی گری» و «گیلیان ماری» هنرپیشه های انگلیسی که در بازگشت به انگلستان دست به آبرو ریزی زدند، حرفی بزنند و یا مصاحبه و افشاگری بکند، به کلی مطلب را تکذیب کرده و منکر مسافرت و اقامت او در ایران شوند.

من بعد از پیروزی انقلاب به طور اتفاقی این مأمور بلند پایه ساواک را در اداره راهنمایی و رانندگی در صف دریافت گواهی عدم خلاف دیدم و از حال و روزش پرسیدم. گفت: با یک اتومبیل پیکان سواری به مسافرکشی مشغول است!

ماجرای ملاقات آن روز را پیش کشیدم و ماوقع جریان را جویا شدم و موضوع دست درازی شاه به «برنا آکلی» را او برایم تعریف کرد.[1]


[1] . خاطرات من و فرح پهلوی، ج1، ص 434ـ430 به نقل ازخاطراتی از خاندان ‍‍پهلوی ص۱۴۸.

حمیدرضا
موضوعات: سیاست
مطالب مرتبط
 • حجت الاسلام آقاتهرانی: علت سکته و فوت مرحوم یحیی زاده یکشنبه سیاه مجلس بود+فیلم

  حجت الاسلام آقاتهرانی: علت سکته و فوت مرحوم یحیی زاده یکشنبه سیاه مجلس بود+فیلم

    حجت الاسلام و المسلمین مرتضی آقاتهرانی دبیر کل حزب پایداری در برنامه “شناسنامه” که جمعه ها از شبکه سوم سیما پخش می شود به تشریح ابعاد تازه ای از یکشنبه سیاه مجلس[1] پرداخت. ایشان در قسمتی از سخنان خود به آثار سوء این حادثه پرداختند و علت سکته و فوت مرحوم حجت الاسلام یحیی زاده (رحمة الله علیه) نماینده محترم مردم شهرستان تفت و میبد را فشار و تنش های این روز شوم اعلام کرد. فایل تصویری:    فایل صوتی:  متن صحبت های این بخش از برنامه به شرح ذیل است: سؤال مجری: چطور شد این رابطه مجلس هشتم و دولت نهم بعد مجلس نهم و دولت اینقدر تیره و تار شد و رسید به یکشنبه سیاه مجلس؟ حجت الاسلام آقاتهرانی: این رو باید از خود آقای احمدی نژاد و از خود آقای لاریجانی پرسید این دوتا اینطور بودند.

  … ادامه مطلب …

 • یوم الله در کلام مرحوم آیت الله انصاری شیرازی+فیلم

  یوم الله در کلام مرحوم آیت الله انصاری شیرازی+فیلم

  فایل تصویری:    فایل صوتی:  متن سخنرانی مرحوم آیت الله انصاری شیرازی (رحمه الله) بدین شرح است: وَ ذَكِّرْهُمْ بِأَيَّامِ اللَّه[1] این مناسب با این سالگرد انقلاب اسلامی و حضرت موسی (علیه السّلام) مأمور شد که به یاد مردم بیاورد روزهای خدایی [را]. خب همه روز، روز خدایی هست، تمام سال ها [روز خدایی است] اما ایام الله آن روزهایی است که قدرت نمایی حق تبارک و تعالی روشن و آشکار می شود. مثل زلزله. یک مرتبه یک قدرتی، درسته که زلزلة الارض لحبس الابخرة که مرحوم حاجی [سبزواری] می فرماید. سبب طبیعیش حبس أبخرة است؛ حبس بخارها است. اما علت اصلی زلزله چه هست؟ چه قدرتی است که زلزله را به وجود می آورد؟ این ایام الله است. لذا نماز آیات واجب است که بخواند انسان. مثلاً روزی که انسان متولد می شود از مادر از عالم رحم یک

  … ادامه مطلب …

 • سیاستمدار صادق

  سیاستمدار صادق

  این انسان بزرگ و پرهیزگار، همه‌ ی وزن وزین خود را در همه‌ ی حوادث این دهها سال در کفه‌ ی حق و حقیقت نهاد و در دفاع از راه و سیره‌ ی انقلاب و نظام، کوتاهی نورزید. بخشی از پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب در پی درگذشت آیت الله مهدوی کنی نوشته های مرتبط: پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهور پیام تبریک مقام معظم رهبری به تیم ملی فوتبال غمی دوباره … واکنش آیت الله وحیدخراسانی نسبت به حذف تعطیلی روز شهادت امام صادق+فیلم بار دیگر توطئه دشمنان در روز 22 بهمن خنثی خواهد شد نظر رهبر انقلاب راجع به عزاداری در دو دهه فاطمیه اشک های امام صادق در غربت فاطمیون پرده پوشی امام صادق از گناه یکی از شیعیان نوحه شهادت امام صادق با نوای عبدالرضا هلالی+فیلم ناگفته ای از علامه طباطبایی در مورد ابن عربی

 • واکنش آیت الله وحیدخراسانی نسبت به حذف تعطیلی روز شهادت امام صادق+فیلم

  واکنش آیت الله وحیدخراسانی نسبت به حذف تعطیلی روز شهادت امام صادق+فیلم

  فایل تصویری واکنش آیت الله العظمی وحید خراسانی نسبت به حذف تعطیلی شهادت امام صادق (علیه السلام) که برای اولین بار منتشر می شود. فایل تصویری با فرمت FLV:    فایل تصویری با فرمت MP4:  فایل صوتی:   متن سخنرانی: اینه که در این مملکت آتشی زیر خاکستره. آن آتش زیر خاکستر همانه که یک عده بی شرم، بی حیا در همین مملکت به رأی همین مردم به همین مجلس آمدن و از مالیاتی که به اسم امام ششم گرفته میشه اینا ارتزاق می کنند. این بی شرم ها تصمیم گرفتن شهادت جعفربن محمد (علیه السلام) را از قلم بیاندازند. تعطیل رسمی رو ساقط کنند. این افکار مسموم در این مملکته! اگر امروز با وجود علم و دین عده ای نتوانستند ممکنه بعد این آتش زیر خاکستر بیرون بیاد. اینه که وظیفه ی مردم اینه شهادت امام ششم را مثل

  … ادامه مطلب …

 • فلسطین از نگاه شهید مطهری

  فلسطین از نگاه شهید مطهری

  استاد مطهرى در مورد اهميت قضيه فلسطين مى‏گويد: «اگر پيغمبر اسلام صلى الله عليه و آله زنده مى ‏بود، امروز چه مى‏كرد؟ درباره چه مسئله ‏اى مى ‏انديشيد؟ واللَّه و بالله! قسم مى‏ خورم كه پيغمبر اكرم صلى الله عليه و آله در قبر مقدسش امروز از يهود مى ‏لرزد … اين يهوديانى كه شما امروز اسمشان را مى ‏شنويد ـ موشه دايان، زلى اشكول، گلداماير ـ آخر ببينيد از كجاى دنيا آمده ‏اند؟ مدعى هستند كه اين سرزمين، سرزمين ما است … هدف مگر تنها همين است كه يك دولت كوچك در آنجا تشكيل شود؟ … او مى ‏داند كه يك دولت كوچك بالاخره نمى ‏تواند آنجا زندگى كند؛ يك اسرائيل بزرگ كه دامنه ‏اش از اين طرف ـ شايد ايران خودمان هم ـ كشيده شود. به قول عبدالرحمن فرامرزى: اين اسرائيل كه من مى ‏شناسم، فردا ادعاى شيراز

  … ادامه مطلب …

 • سخن امام خمینی در مورد اتحاد مسلمین در برابر اسرائیل

  سخن امام خمینی در مورد اتحاد مسلمین در برابر اسرائیل

  امام خمینی: اگر مسلمین مجتمع بودند، هر کدام یک سطل آب به اسرائیل می ریختند، او را سیل می برد.[1] ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ [1]. صحیفه نور، ج9، ص274 نوشته های مرتبط: الصحیح من سیرة الامام الحسین علیه السّلام از من روایت نکن حضور آیت الله وحید خراسانی در مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی عظمت مناجات شعبانیه در کلام امام خمینی چرا وزارت ارشاد پاسخگو نیست! عقیده امام خمینی درباره ابن عربی از دیدگاه علامه جعفر مرتضی عاملی عقیده ابن عربی مورد لعنت خداوند است ناگفته ای از علامه طباطبایی در مورد ابن عربی در جلسه خواستگارى در مورد چه مسائلی صحبت كنيم؟ فتاوای بعضی از آیات عظام در مورد ورود به حوزه علمیّه

 • یک نظر برای این مطلب
 • ناشناس
  اردیبهشت 1ام, 1394 در 7:40 ق.ظ

  ای کاش من میتوانستم شیعه واقعی شوم

   [پاسخ]

  • نظر بدهيد
  • نام:
   ایمیل:
   وبسایت:

   استفاده از مطالب وبگاه ما با ذکر منبع بلامانع می باشد
   Copyright © 2014 - 2015 Hr-Fallah.ir
   Designer : Mohammad Rafiei